Protesty vyvolané vraždou Jána Kuciaka pokračují. V Bratislavě je přes 30 tisíc lidí
Demonstrace na Slovensku
Na Slovensku se konají další protesty proti vládnoucí straně Smer a za odvolání policejního prezidenta Tibora Gašpara či prokurátora Dušana Kováčika. Demonstrace se konají v Bratislavě a Humenném. Podle Denníku N je v Bratislavě odhadem až 35 tisíc demonstrantů.
„Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové uplynulo už téměř šest týdnů. Přes všechny přísliby politiků o systémových změnách a vyvození osobní zodpovědnosti nenastaly v rezortu ministerstva vnitra stále žádné reálné změny,“ prohlásili organizátoři k demonstraci. „Místo toho posloucháme výmluvy a vnímáme hrozbu nastupující ,normalizace‘ jak ze strany politiků, tak ze strany vedení RTVS,“ doplnili.
Čtěte více: Na Slovensku se bouří redaktoři RTVS: Pracujeme v nepřátelské atmosféře, říkají
Protestující žádají podle deníku Sme odstoupení policejního prezidenta Tibora Gašpara, nezávislou policejní inspekci a změnu způsobu výběru vedení policejního sboru. Chtějí také odvolání speciálního prokurátora Dušana Kováčika a změnu způsobu volby do této funkce. Policie a speciální prokuratura jsou podle organizátorů instituce dlouhodobě ignorující korupční kauzy, o kterých psal zavražděný investigativní novinář Ján Kuciak i jeho kolegové.
Kováčik, který je v úřadu od roku 2004, je odpovědný za stíhání za zneužívání moci a korupci mezi státními zaměstnanci a politiky. Jak vyplývá z loňských údajů z jeho kanceláře, Kováčik v letech 2009 až 2017 dozoroval 61 případů a v žádném z nich neuplatnil trestní obvinění.
Protesty organizuje iniciativa Za slušné Slovensko, která vznikla v reakci na vraždu slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Protesty s přestávkami trvají od doby, kdy se ukázala spojitost mezi prací novináře a vládnoucí stranou Smer. Kvůli předchozím protestům už rezignoval premiér Robert Fico, kterého nahradil současný premiér Peter Pellegrini, a několik dalších lidí.