Dánové postaví plot na hranicí s Německem. Kvůli kňourům – a možná i migrantům

Plot na hranicích

Dánové postaví plot na hranicí s Německem. Kvůli kňourům – a možná i migrantůmNOVÉ
Prase divoké Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Plot podél celé německé hranice se chystá postavit Dánsko, aby tak předešlo riziku přenosu prasečí chřipky od divokých prasat. Kritici tohoto rozhodnutí upozorňují nejen na environmentální důvody, ale též na souvislost s antiimigračními postoji dánských populistických politiků, uvádí server Deutsche Welle.

Šedesát osm kilometrů dlouhý, jeden a půl metru vysoký a půl metru hluboko pod zem sahající plot podél hranice by měl oficiálně sloužit jako ochrana před africkou prasečí chřipkou, kterou přenášejí divoká prasata. Vedl by ze západu od pobřežní části Severního moře směrem na východ až  k Flensburgskému fjordu na Baltu.

Náklady na jeho stavbu jsou v přepočtu téměř 300 milionů korun. Po červnovém schválení v parlamentu, kde získal podporu jak opozičních Sociálních demokratů, tak vládní, populisticky pravicové Dánské lidové strany, byla jeho stavba v pondělí 13. srpna schválena ministerstvem životního prostředí. Odhadem by měl být projekt realizovaný do konce roku 2019. Chov prasat je pro dánské hospodářství velmi důležitý. Podle kritiků plotu je jeho skrytým účelem odradit od překračování dánsko-německých hranic migranty, zmiňuje tisk v obou zemích.

Nemáme důkaz, že to pomůže

Prasečí chřipka se v Evropě sice vyskytla v Estonsku, Litvě, Lotyšsku a Polsku, ale nikoliv v Německu, což vzbuzuje v kriticích pochybnosti o smyslu jeho stavby, píše Deutsche Welle. Odborníci na životní prostředí upozorňující na to, že přirozená migrace jednotlivých druhů zvířat, včetně chráněných, může být stavbou plotu silně narušena. Podle serveru listu Die Welt se ohrožení týká mimo prasat také jelenů, vyder, vlků nebo šakalů, kteří přechody v oblasti hranic pravidelně využívají.

„Problém je, že neexistuje žádná dokumentace o tom, že to funguje,“ upozornil v článku na německém serveru DW Hans Kristensen, expert na divoká prasata, která v oblasti vytyčenou hranici často překračují. „A na druhou stranu je řada důkazů, že to fungovat nebude,“ dodal. Navíc, divoká prasata mohou plot obeplout.

Přírodovědci upozorňují na to, že pro dánskou ekonomiku je větším rizikem transport nakažených kusů a rozšíření kontaminovaného masa.

Čtěte také: Naděje pro miliony nemocných. Vědci oživili buňky v mozcích mrtvých prasat

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články