1 Záchrana oblíbeného místa

Ze staleté hospody chtěl developer byty. Lidé však „duši vesnice” zachránili

, NOVÉ

Témata: ,

Hospoda Packhorse v obci South Stoke ze 17. století se v neděli po šesti letech opět otevřela. Noví vlastníci chtěli hospodu zrekonstruovat na byty, což rozhněvalo místní obyvatele. Ti se proto složili na více než jeden milion liber, aby hospodu získali zpět. Podařilo se jim to a teď chtějí inspirovat další komunity, aby bojovaly proti zavírání jejich oblíbených hospod, píše britský The Guardian.

V březnu roku 2012 tehdejší majitel Punch Taverns hospodu nabídl k prodeji. Podnikatelé, kteří ji koupili, ale chtěli hospodu přetvořit na soukromou rezidenci, s čímž se tamější obyvatelé nechtěli smířit. „Byla to strašná rána,“ řekla místní obyvatelka Jenny Johnová.

Během posledních šesti let 450 obyvatel společně vyčlenilo více než milion liber na nákup a rekonstrukci hospody a zachránili pro ně důležitý komunitní majetek. „Vyvinul se největší projekt zpětného odkupu v britské historii,“ řekl vedoucí projektu Save The Packhorse Dom Moorhouse. Podle něj lidé chtěli zachránit jednak krásnou starou budovu, ale zároveň nechtěli přijít o místo sociálního propojení.

Projekt navíc pomohl k odhalení stáří hospody. Původně se předpokládalo, že byla otevřena v roce 1674, podle vzorků odebraných z nejstarších trámů v budově a následného datování stáří dřeva by se ale mělo jednat už o rok 1618.

Moorhouse doufá, že vítězství lidí z vesnice South Stoke bude ostatním inspirací. „Ukázali jsme lokálním komunitám v celé zemi, co je možné. Rádi bychom podobné úspěchy viděli i jinde. Byla to dřina, ale stála za to,“ řekl Moorhouse.

Hospoda pro místní obyvatele hodně znamená. Například sedmaosmdesátiletý Brian Perkins se v roce 1930 narodil v místnosti nad barem. Jako malý kluk zde pak dělal dělal různé práce – leštil podlahu nebo čistil okna. „Byla hrozná škoda, když byla hospoda zavřená. Pro hodně lidí včetně mě hodně znamená,“ řekl při znovuotevření po boku své ženy Edith.

Součástí projektu na záchranu hospody bylo i video, kde obyvatelé žádali o pomoc a zdůrazňovali, jak je pro ně místo významné. Na video se můžete podívat níže.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Dražba německé vesnice plné důchodců. Vyvolávací cena je 125 tisíc eur

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.