Tvrdík skončil v čele CEFC. Ta neuhradila dluhy a J&T odvolala představenstvo
problémy v CEFC
Čínská CEFC China Energy v dohodnutém termínu neuhradila pohledávky vůči J&T Private Investments (JTPI). Česká společnost proto přebrala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, odvolala její představenstvo a dosadila krizový management. Informoval o tom mluvčí J&T Private Investments Petr Málek. CEFC China Energy dluží české skupině 450 milionů eur (11,5 miliardy Kč). Mluvčí CEFC (Europe) Group Company Pavel Bednář řekl, že vyjádření J&T firma nekomentuje.
V představenstvu tak mimo jiné skončil jeho dosavadní místopředseda Jaroslav Tvrdík, který nedávno uvedl, že dluhy CEFC zaplatí v řádu dní čínský státní konglomerát CITIC Group. Veřitelé se zástupci CITIC jednali, ale řešení podle Málka nenalezli. „V posledních dnech JTPI navíc získala informace, že CEFC začala podnikat opatření, kterými chtěla bránit věřitelům ve výkonu jejich práv,“ uvedl mluvčí.
Novými členy představenstva CEFC Europe se stali Peter Kubík a Dušan Palcr, uvedl Málek. Krizový management má zajistit stabilitu všech částí skupiny CEFC Europe a vytvořit podmínky a časový prostor pro řešení situace. V CEFC Europe se uskuteční finanční a právní audit, uvedla J&T. „Věřitelé jsou připraveni jednat se společností CITIC, kterou považují za důvěryhodného a transparentního partnera,“ podotkl Málek.
Mluvčí skupiny J&T Finance Group (JFTG) Monika Veselá sdělila, že veškeré pohledávky této skupiny vůči CEFC jsou zcela zajištěny bonitními aktivy a J&T Finance Group v této chvíli nemá důvod přijímat jakákoliv opatření. „Nastalá situace nemá žádný vliv na fungování a finanční výsledky skupiny JTFG. Naopak věříme, že nasazení krizového managementu mimo jiné napomůže i k odstínění od problémů mateřské společnosti,“ uvedla.
O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality.
CEFC za dluhy ručí mimo jiné budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativním komplexem Florentinum nebo fotbalovou Slavií. Čínská státní CITIC Group nedávno získala v CEFC Europe podíl 49 procent.
Jaroslav Tvrdík byl členem vlád Miloše Zemana a Vladimíra Špidly. Z postu ministra obrany odešel poté, co se Špidlova vláda rozhodla v rozporu s vládním programem snížit rozpočet ministerstva.
Po svém nástupu do vedení ČSA musel často odrážet názory, že prestižní funkci získal jako „trafiku za zásluhy“. Firma za Tvrdíkovy éry započala s transformací, uzavřela kontrakt na dodávku airbusů, dopravce však zároveň skončil ve vysoké ztrátě.
Jako volební manažer sociálních demokratů působil za éry premiéra Jiřího Paroubka, jehož týmu poradců posléze i šéfoval.
V roce 2013 získal Tvrdík místo neplaceného „honorárního poradce“ premiéra pro vztahy s Čínou. Jako zástupce CEFC se Tvrdík v roce 2015 podílel na převzetí fotbalového klubu Slavia Praha čínským investorem. Do vedení Slavie se dostal již v říjnu 2015, kdy byl zvolen místopředsedou dozorčí rady.
Poté, co začátkem roku vypluly na povrch potíže CEFC, byl Tvrdík členem delegace, kterou do Číny vyslal prezident Miloš Zeman do Číny a jež měla zjistit, zda CEFC bude pokračovat v investicích v ČR. Kromě Tvrdíka v ní byli i prezidentův kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý.