Co se kde jí a pije? Podívejte se na světovou mapu jídel, sýrů a dalších produktů
Typické světové produkty
Zajímalo vás někdy, jaká jsou nejoblíbenější jídla v Africe či Jižní Americe? A nebo jak se na česká jídla dívají v zahraničí? Se zajímavým konceptem přišel server Taste Atlas, který vytvořil interaktivní mapy, na nichž si může kdokoliv vyhledat svou oblíbenou zemi, aby zjistil, jaké jídlo či nápoje tam lidé tradičně konzumují.
Pokud vás někdy zajímalo, jaká jsou nejoblíbenější jídla v Japonsku, Maroku či Holandsku, je tato mapa přesně pro vás. Do vyhledávače stačí zadat název státu a můžete se podívat na kulinářské lahůdky, které místní jedí. Jen v okolí hlavních měst a dalších metropolí můžete narazit až na desítky typických pokrmů. Pokud budete chtít, můžete také jen tak volně brouzdat a nechat se překvapovat.
Například španělský Madrid a jeho okolí nabízí podle serveru Taste Atlas hned 96 místních pochoutek včetně například známé šunky, churros či tapas. Zmiňované Japonsko může jen v okolí Tokia nabídnout 211 tradičních produktů. Mezi nimi nesmí chybět různé druhy sushi a ryb. A jak je na tom Česká republika?
Knedlo vepřo či Becherovka…
U nás máme podle mapy výrazně méně typických jídel a nápojů, ale i tak jen kolem Prahy ukazuje server hned 72 různých jídel. Charakteristická je podle Taste Atlas pro nás například svíčková, pečená kachna, sekaná či vepřo knedlo zelo. Pozadu však nezůstávají ani nápoje, konkrétně třeba tuzemák či pivo. Ačkoliv ve většině případů se autoři interaktivní mapy trefili, některé údaje zpracovali poněkud svérázně, například hodnocení 10 nejpopulárnějších jídel a nápojů České republiky.
Tak například na desátém místě v oblíbenosti se podle autorů v Česku umístil tzv. abertamský sýr, který se tradičně vyrábí v obci Abertamy v Karlovarském kraji. Tento sýr se zase v mapě nejoblíbenějších sýrů, kterou server Taste Atlas rovněž zpracoval, zařadil mezi olomoucké syrečky či jihočeskou nivu. Zajímavostí pak může být, že první dvě místa obsadily alkoholické nápoje a to becherovka na druhém a Pilsner Urquell na prvním místě. Do první desítky se pak vešel například ještě tuzemák či české pivo obecně.
Pivu se autoři věnují rozsáhle a zmiňují i ne tak známé značky. Mezi nejoblíbenějšími českými nápoji tak najdete například brněnské pivo, Černou horu, znojemské pivo či březnický ležák. Ze známějších značek pak mapa ukazuje pouze klasickou „plzeň“.
Kromě nejoblíbenějších jídel můžete najít také zmíněnou mapu tradičních sýrů, ale i červených vín či těstovin. A jaká jsou vůbec nejpopulárnější jídla na světě? I na to myslí server Taste Atlas. Připravil totiž i mapu 100 nejtypičtějších jídel na světě, z nichž některá vás možná také překvapí.