Europoslanci podpořili zvýšení podílu obnovitelné energie na 45 procent
OBNOVITELNE ZDROJE
Poslanci Evropského parlamentu podpořili zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na výrobě energie v EU na 45 procent do roku 2030. Zákonodárci odhlasovali také přísnější cíle pro energetickou účinnost, když chtějí snížit konečnou spotřebu energie o 40 procent proti projekcím z roku 2007. Zástupci EP nyní mohou začít o konečné podobě norem vyjednávat s českým předsednictvím Rady EU, které zastupuje členské státy. Ty se již koncem června shodly na nižších cílových hodnotách.
Návrhy jsou součástí sady norem, s níž před rokem přišla Evropská komise ve snaze docílit do konce desetiletí snížení emisí skleníkových plynů v zemích EU nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990. Do bezprecedentního klimatického balíčku patří také reforma emisního trhu či omezení prodeje aut se spalovacími motory, o nichž s poslanci rovněž jedná české předsednictví.
„Pouze rozšíření obnovitelných zdrojů energie znamená skutečnou nezávislost,“ prohlásil v narážce na záměr EU zbavit se energetické závislosti na Rusku zpravodaj směrnice o obnovitelných zdrojích Markus Pieper z nejpočetnější lidovecké skupiny v EP.
Poslanci přijali návrh týkající se obnovitelných zdrojů 418 hlasy, proti jich bylo 109 a 111 se hlasování zdrželo. Zákonodárci nesouhlasící se zvýšením cílů většinou podotýkali, že v současné energetické krizi musí EU své klimatické ambice naopak snížit a myslet na zajištění dostatku zdrojů energie včetně těch fosilních.
Členské státy v červnu odhlasovaly, že EU má ze solárních, větrných a dalších klimaticky šetrných zdrojů na konci desetiletí vyrábět 40 procent spotřebované energie. Dosud platný unijní závazek je 32 procent. Komise, která má v EU zákonodárnou iniciativu, nejprve loni navrhla 40 procent, letos však cíl v reakci na energetickou krizi související s ruskou invazí na Ukrajinu zvýšila na 45 procent.