2 Náhrada za Pavla Zemana?

Komár nejvyšším státním zástupcem? Tlačí ho ministryně Malá i poradkyně prezidenta

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Poté, co se ministryní spravedlností stala Taťána Malá (ANO), je otázkou, kdo bude nejvyšším státním zástupcem. K současnému vedení má totiž výhrady hnutí ANO i Hrad. Podle serveru České justice je ve hře jméno náměstka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavla Komára, kterého měla Malá zmínit na návštěvě u Miloše Zemana v Lánech. Podle zdrojů serveru Echo24 tuto variantu podporuje i prezidentova poradkyně, bývalá státní zástupkyně a poslankyně za ČSSD Marie Benešová.

Podle tří zdrojů České justice zmínila Taťána Malá jméno Pavla Komára na schůzce s prezidentem Zemanem před jejím jmenováním ministryní. Malá to ale popřela, uvedla, že žádné personální věci s prezidentem neřešila.

K práci státního zastupitelství má výhrady hnutí ANO. Server Česká justice připomněl, že se to ukázalo hlavně při debatě o vydání poslanců k trestnímu stíhaní po posledních volbách. „Zvláště v případě poslanců Pavla Růžičky (ANO) a Bohuslava Svobody (ODS), kteří se do problémů se zákonem dostali jako komunální politici, byla kritika práce státního zastupitelství velmi otevřená,“ píše server.

Hradu zase vadil například způsob vyšetřování údajné manipulace během výběrového řízení na zakázky Lesní správy Lány Vrchním státním zastupitelstvím v Praze. Došlo ke střetu prezidenta Miloše Zemana a nejvyššího zástupce Pavla Zemana, který tehdy odmítl prezidentovo pozvání na schůzku kvůli obavě ze zásahů do vyšetřování. Hrad ho následně nepozval na slavnostní předávání státních vyznamenání 28. října.

Pavel Zeman minulý rok podal na nového adepta Pavla Komára kárnou žalobu kvůli údajnému porušení zákona, když v televizi promluvil o vyšetřovacích krocích při výpovědi policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho tehdejšího náměstka Zdeňka Laubeho. Komár během projednávání žaloby kritizoval práci Pavla Zemana i Nejvyššího státního zastupitelství, protože „podle jeho názoru nedostatečně metodicky řídí soustavu,“ píše Česká justice. Žaloba nakonec ke Komárovu potrestání nevedla.

Pavel Komár je náměstkem vrchního státního zástupce v Olomouci. Patří mezi hlavní odpůrce koncepce nového zákona o státním zastupitelství, které prosazuje nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman společně s vedoucí pražského VSZ Lenkou Bradáčovou. Pokud by se zákon prosadil, došlo by k zániku obou vrchních státních zastupitelství.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ministryně Malá opisovala i v diplomce o chovu králíků

Kárný senát podržel žalobce Komára, úniky na Tuhého soudu nevadí

Z nového čísla Přece, ale možná pozdě. Jde o právo České republiky stavět jaderné elektrárny

Echo týdne: Staré pořádky, Blade Runner a ruská vražda ● Rozhovor: Musíme motivovat lidi, aby pracovali co nejdéle ● Esej: Quo vadis, Česko? ● Komentář: Proč se spokojíme s málem ● Fenomén: Když je pár víc než dva

 

Chtěli se mít líp Dlouhý pochod z Vajglova do Břidličné
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.