1 AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy se začaly zotavovat z propadu, Evropa růst neudržela

AKTULIZOVÁNO

Témata: , ,

Akciové trhy v Asii, Evropě i Spojených státech se dnes začaly zotavovat z předchozího propadu. Evropské akcie ale počáteční růst neudržely, oživení se jim nakonec nezdařilo. K růstu se vrátily burzy v Číně nebo Japonsku, vzhůru zamířily rovněž americké akcie.

Všechny hlavní burzy v Evropě uzavřely poklesem, hlavní regionální index Euro STOXX klesl o 0,2 procenta a jeho týdenní ztráta dosáhla 4,8 procenta. Obchodníci poznamenávají, že akcie amerických firem, podporovaných daňovými škrty, překonávají evropské už od počátku roku. S tím souvisí i odliv miliard z evropských akciových trhů.

Akciový index MSCI pro Asii a Tichomoří bez zahrnutí Japonska vzrostl o více než dvě procenta, což představuje nejprudší nárůst za více než dva roky. Ve čtvrtek se propadl o 3,6 procenta a dostal se na nejnižší úroveň za rok a půl, uvedla agentura Reuters.

Akciové trhy se dostaly pod tlak kvůli obavám z negativních dopadů obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou a rovněž kvůli rostoucím výnosům dluhopisů. Výprodej na globálních akciových trzích odstartovaly americké akcie, jejichž hlavní indexy se ve středu propadly o více než tři procenta a ve čtvrtek o další více než dvě procenta.

Krátce po zahájení dnešního obchodování si však Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, připisoval zhruba 1,4 procenta, kolem 19:00 ale zisk snížil na 0,04 procenta. Náladu na americkém akciovém trhu podpořily mimo jiné příznivé výsledky bankovních společností JPMorgan a Citigroup.

Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 uzavřel dnešní obchodování růstem o 0,46 procenta na 22.694,66 bodu. Za celý týden nicméně ztratil 4,6 procenta, což představuje nejvýraznější týdenní pokles od března. Index šanghajské burzy Shanghai Composite si dnes připsal 0,91 procenta na 2606,91 bodu po čtvrtečním sestupu na téměř čtyřleté minimum.

„Vypadá to, že asijské akcie se stabilizovaly. Ve finále však bude klíčové to, na jaké úrovni se ustálí výnosy amerických dluhopisů,“ uvedl jeden z analytiků banky MUFG.


Čtěte dále: Vlastník OKD, firma NWR, podléhala pečlivé kontrole, tvrdí Telička

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.