1 Přesun do digitálního prostoru

Zájem o knihovny klesá. Stále více čtenářů to má raději digitálně

Nové

Témata: , ,

Zájem lidí o knihy, časopisy a audionahrávky z veřejných knihoven, které v ČR provozují obce a kraje, v uplynulých pěti letech klesl. Loni knihovny zaregistrovaly 54,8 milionu jejich výpůjček, o rok dříve 57,6 milionu a v roce 2012 ještě o šest milionů více. Z poklesu vypůjčených knih ale nelze vyvozovat, že by Češi méně četli. Jen se přesouvají do digitálního prostoru, kde mají dostatek dokumentů, sdělil ČTK Vít Richter z Národní knihovny.

S touto změnou souvisí podle Richtera i to, že lidé méně kupují knihy a knihovny nejen v Česku, ale i v zahraničí se staly institucemi volného času. „Obecně je trend, aby knihovny nebyly jen půjčovnami, ale nabízely vzdělávací, kulturní, komunitní aktivity. Razantně tak stoupají počty těchto aktivit a rostou počty jejich návštěvníků,“ řekl Richter.

Z údajů, které Richter poskytl ČTK, vyplývá, že největší počet výpůjček mají knihovny ve třetím nejlidnatějším kraji ČR, v Moravskoslezském kraji, které loni půjčily čtenářům 6,6 milionu výtisků. Následovala Praha s 6,3 milionu výpůjček. Nicméně v obou regionech počet půjčených knih, periodik a dokumentů proti roku 2012 klesl přibližně o milion. Nejlidnatější Středočeský kraj skončil po Jihomoravském kraji na čtvrtém místě s pěti miliony půjčených děl.

Umístění středočeských knihoven co do počtu výpůjček může podle Richtera souviset s menší finanční podporou kraje. „Moravskoslezský kraj je nejlepší z hlediska podpory veřejných knihoven krajem. Nebo Zlínský a Liberecký kraj, tam jsou také velmi dobře podporovaní. Naopak Středočeský, Pardubický, Plzeňský kraj, Ústí nad Labem, tam je podpora chabá. Dávají méně, než dostali od státu,“ uvedl Richter.

Pokles zájmu o knihy z knihoven se však nevyhnul žádnému z regionů včetně Libereckého a Karlovarského kraje, kde evidují nejmenší počet vypůjčených svazků. Proti roku 2012 se snížil o zhruba 400.000 na 1,8 milionu.

Mezi položkami, které si čtenáři půjčují v knihovnách, převažuje beletrie pro dospělé. Loni tvořila polovinu vypůjčených výtisků. Dospělí si rovněž půjčili kolem deseti milionů odborných knih. Dětští čtenáři měli loni z knihoven asi sedm milionů knih, většinou to byla beletrie a pětina byla naučná literatura.

„Většinou se čtou bestsellery, a protože nejčastěji navštěvují veřejné knihovny ženy, také ženské čtivo a samozřejmě detektivky, dobrodružná literatura a podobně,“ vyjmenoval Richter. Zmínil i děti a mladé lidi, kteří jsou podle něj největší skupinou návštěvníků knihoven a kteří do knihoven často míří kvůli vzděláním nebo školní četbě.

V Česku je na 5500 knihoven a několik stovek jejich poboček. V celosvětovém měřítku je to nejhustší síť. V celé Evropské unie funguje 63.000 knihoven. Podle statistik knihovnického institutu v České republice do knihovny chodí polovina dětí a třetina dospělých. Loni knihovny zaznamenaly 24 milionů návštěvníků.

Čtěte více: Ticho a studovat. Podívejte se na nejkrásnější knihovny celého světa


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.