1 Srovnání metropolí

Hotely v Praze zdražují. V porovnání s Evropou jsou ale pořád nejlevnější

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Hotely v Praze zdražují, tempo růstu cen je čtvrté nejvyšší v Evropě. Přesto ale zůstává česká metropole nejlevnější turistickou destinací v porovnání s dvanácti evropskými městy, vyplývá z poslední studie společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC).

Loni stál pokoj v Praze průměrně 2251 korun, letos se má podle studie PwC cena vyšplhat na 2374 korun. Příští rok by turisté měli platit dokonce 2414 korun. I přes stále rostoucí ceny je česká metropole stále v porovnání s dvanácti evropskými zeměmi nejlevnější.

Jednoznačně nejdražší jsou hotely v Ženevě, podle studie letos stojí v průměru přes 6200 korun. Na druhém místě je Paříž, kde turisté musí zaplatit v průměru přes šest tisíc korun. Dražší hotely než v Praze jsou také například v Curychu, Londýně, Římě nebo Amsterdamu. Kromě Curychu se ve všech hotelích příští rok oproti letošnímu očekávání zdražení.

Praha dominuje v průměrné obsazenosti. V roce 2019 se má dostat až na 82,3 procent, čímž by dostihla nejvytíženější Londýn. Osmdesát procent má příští rok překročit ještě Amsterdam.

Výnosy na jeden pokoj jsou v pražských hotelích s 6,8 procenty čtvrté nejvyšší v Evropě. Rychleji se budou zvyšovat v Portu (10,3 procent), Amsterdamu (7,1 procent) a Lisabonu (7 procent). V ostatních pozorovaných městech se výnosy nezvednou o více než čtyři procenta. „Vzhledem k vysoké vytíženosti stávajících kapacit a stagnující nabídce bude do budoucna výnos hotelů záviset především na růstu cen,“ uvedl Jan Musil z PwC ČR.

Žebříček nejdražších hotelů pro letošní i příští rok:

1. Ženeva
2. Paříž
3. Curych
4. Londýn
5. Amsterdam
6. Řím
7. Milán
8. Frankfurt
9. Lisabon
10. Porto
11. Berlín
12. Praha

Studie Trendy evropského hotelnictví pro roky 2018 a 2019 společnosti PricewaterhouseCoopers analyzují současnou situaci trhu a předvídají další vývoj dvanácti evropských metropolí. Kromě Prahy je mezi nimi také Londýn, Amsterdam, Lisabon, Paříž, Berlín, Porto, Curych, Milán, Řím, Frankfurt a Ženeva. PwC je mezinárodní síť poradenských společností, která poskytuje auditorské, daňové a poradenské služby.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:Konec mama hotelu. 30letý syn se musí odstěhovat od rodičů, nařídil soud

Z nového čísla Sire Karle, je tu další náš krajan. S filozofem a estetikem Tomášem Kulkou nejen o Izraeli

Echo týdne: Chemnitz, zbrojní dodávky a berlínská zeď ● Kauza: Zeď proti nepřátelům demokracie ● Salon: Média jako nepřítel lidu ●
Rozhovor s antropologem Radanem Haluzíkem: Proč jdou chlapi do války

Splněný sen Mattea Salviniho Novou hvězdou italské politiky je excentrik z Milána
Wanderlust: poutník na cestě za rozkoší V čem bylo umění 19. století nepřekonatelné
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.