2 Hoax k policistům

Podpořili policisté pochod extremistů? Je to nebezpečný hoax, varuje policie

, NOVÉ

Témata: , ,

Sociálními sítěmi se šířila fotografie ze slovenské demonstrace proti islamizaci, kterou údajně přišli podpořit i policisté. Slovenské bezpečnostní složky nicméně upozorňují, že jde o nebezpečný hoax a dezinformaci. „Policisté na tomto shromáždění nikoho nepřišli podpořit,“ zdůrazňují na svých facebookových stránkách.

Pochybný příspěvek se objevil v průběhu týdne na facebookovém profilu uživatele Marka Kočího. Ten si pochvaloval, jak se slovenští policisté přidali k pochodu proti islamizaci. S helmami v rukách tak kráčeli po boku podporovatelů Lidové strany Naše Slovensko, kteří jsou známí svými protiislámskými a protiuprchlickými výroky.

„Krásná fotka ze Slovenska. Policisté sundali přilby a připojili se k demonstraci proti islamizaci pod záštitou vlastenecké strany. Je třeba si uvědomit, že i policisté mají rodiny a strach o budoucnost svých dětí. I u nás je drtivá většina ozbrojených složek na naší straně. Díky bohu,“ napsal Marek Kočí k fotce, kterou sdílelo přes 2 000 uživatelů.

Pravda je ovšem někde jinde. Na příspěvek českého profilu zareagovala slovenská policie na své facebookové stránce s tím, že jde o dva roky starou fotku. „Policisté na tomto shromáždění nikoho nepřišli podpořit. Pan Kočí to má trochu popletené, jelikož se policisté zúčastňují každého veřejného shromáždění, aby dohlédli na bezpečnost účastníků,“ napsala v úvodu a zdůraznila, že příspěvek uživatele Kočího je dezinformace.

„Pokud je dodržený zákon, tak nám je taaaaakto jedno, co tam děláte a říkáte. Tento příspěvek sdílíme proto, jelikož má více jak 2 000 sdílení, což je nebezpečné dezinformování množství lidí a i naši fanoušci se nás na to ptají,“ dodává policie na konci.

Fotografie s pochybným popiskem již není veřejně přístupná, řada lidí – včetně policie – si ji ovšem stihla archivovat. Facebookový profil Marka Kočího nešetří na příspěvcích mířených proti islámu, imigrantům i Evropské unii a aktivně je i sdílí do různých skupin na sociálních sítí.

Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby se netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl spojencem nacistického Německa. Strana se vymezuje vůči Romům a prosazuje vystoupení Slovenska z EU a NATO. Slovenský generální prokurátor loni podal k soudu návrh na rozpuštění LSNS. Prokuratura označila stranu za extremistickou s fašistickými tendencemi, která svým programem a činností porušuje slovenskou ústavu, zákony i mezinárodní smlouvy.

Čtěte také: Policisté poskytli záběry Macronova poradce, jak bije demonstranta. Jsou ve vazbě

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.