1 VIDEOSTREAM

VIDEO: Budu volit Zemana, nekrade a drží slovo, oznámil Babiš

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil, že v prezidentské volbě podpoří nynějšího prezidenta Miloše Zemana. „Pokud řeknu, že budu volit pana prezidenta Zemana, to určitě není žádné překvapení,” řekl v úvodu Babiš. Stávající prezident je podle něj silná osobnost, nekrade a drží své slovo. Měl by ale více stmelovat společnost a ne ji polarizovat.

„Budu ho volit hlavně proto, protože ho považuji za jednu z nejvýraznějších polistopadových osobností, od revoluce. Samozřejmě za silnou osobnost, která polarizuje společnost, ale hlavně za člověka, který nekrade, za kterým jsou výsledky, který drží slovo, jezdí mezi lidi do regionů a na rozdíl od jiných politiků a možná i jednoho kandidáta na prezidenta nežije z politiky, ale pro politiku,” vyčetl Zemanovy přednosti Babiš. Zeman se prý podle něj nebojí vyjádřit názory na kvóty, Brusel, uprchlickou krizi, brexit a na českou politiku.

„Musím upozornit, že s panem prezidentem nemáme žádné dohody,” uvedl dále Babiš. Připomněl některé vzájemné konflikty, které se týkaly Zemanových spolupracovníků a zahraniční orientace země. Zdůraznil, že vyjadřuje pouze svůj postoj, nikoli postoj hnutí ANO, které prý žádné vyjádření nechystá. Voliči ANO podle Babiše mají vlastní hlavu a nepotřebují, aby jim někdo ohledně volby prezidenta radil.

Na dotaz novinářů, zda změnil názor, když dříve označil Miloše Zemana jako pokračovatele Klausova kapitalistického mafianismu a korupce, odpověděl, že si vše již vzájemně vyjasnili. „Samozřejmě v médiích doznívá jednak ten kvazikonflikt v rámci Unipetrolu, kde pan prezident Zeman tehdy neměl dílčí informace,” uvedl Babiš.

Předseda vlády také připustil, že ho v nedávné době oslovil hradní kancléř Vratislav Mynář. „Já jsem se s ním setkal a přišel s kolegou, který nebyl avizován,“ uvedl. Doplnil, že schůzka neměla vliv na jeho rozhodování. Zeman by podle Babiše o schůzku nepožádal, protože má svou hrdost.

Babiš začíná mluvit o volbě prezidenta v čase 10:36

Při posledních volbách Babiš řekl, že bude volit Zemanova protikandidáta ve druhém kole Karla Schwarzenberga. Hospodářským novinám tehdy řekl, že Zeman „představuje pokračovatele kapitalistického mafianismu a korupce“ bývalého prezidenta Václava Klause. Dnes Babiš řekl, že tehdy neměl veškeré informace a vyjadřoval se politicky. „My byli hnutí, které kritizovalo tradiční politické strany. A byly tady ČSSD a ODS, uzavřely opoziční smlouvu a já to kritizoval jako začínající politik, protože jsme tyhle tradiční strany kritizovali,“ uvedl.

ODS dnes tehdejší Babišův výrok, že čestného předsedu TOP 09 Schwarzenberga považuje za menší zlo než Zemana, připomněla. „Andrej Babiš je známý svými pevnými názory,“ uvedla strana na Twitteru. Předseda ODS Petr Fiala označil Babišovu podporu Zemanovi za následek jejich mocenského paktu.

Kriticky se k Babišovu oznámení postavil předseda STAN Petr Gazdík. „Premiér Babiš oznámil, že bude volit Miloše Zemana. Měl možnost vybrat si mezi těmi osobnostmi, které země na západ od nás uznávají a zvou mezi sebe. Místo toho si vybral východ a náruč ruských zájmů,“ řekl.

„Podezřelý z krádeže Andrej Babiš tvrdí, že Miloš Zeman nekrade, proto ho bude volit. Jo, Andreji, on vám k tomu bianco šeku na sestavení vlády přidá určitě i tu milost,“ reagoval Zemanův protikandidát Marek Hilšer.

Další ze Zemanových soupeřů Mirek Topolánek naznačil souvislost mezi dnešním Babišovým vyjádřením podpory pro Zemana a středečním oznámením Zemana, že bude pro druhý pokus o sestavení vlády chtít po šéfovi ANO 101 poslaneckých hlasů. „Myslím, že Andrej ten vzkaz se stojedničkou pochopil správně. ‚Ach, ta láska nebeská‘ nebo spíše ‚spolu chyceni, spolu oběšeni...‘,“ uvedl.

Parlamentní strany byly dosud v podpoře prezidentských kandidátů umírněné. Řada z nich se oproti minulé volbě pro žádného z nich jasně nevyslovila, ani nikoho nepostavila. Výjimku tvoří lidovci a Starostové, jejichž vedení se postavilo za Jiřího Drahoše. ODS a TOP 09 pak chtějí, aby skončilo Zemanovo prezidentování.

Hnutí SPD Tomia Okamury současného prezidenta naopak podporuje, podobně jako část členů ČSSD. Předseda KSČM Vojtěch Filip nepřímo podpořil Zemana, šéf Pirátů Ivan Bartoš naopak řekl, že on Zemana volit nebude a krátce před volbami oznámí, komu dá svůj hlas.

Miloš Zeman ve středu uvedl, že k jmenování vlády bude chtít od Babiše 101 zaručených hlasů. Opoziční politici byli k Zemanově kroku kritičtí, považují to za mocenskou hru. „Je to chytrá mocenská hra, ale myslí přitom pan prezident pouze na sebe, nikoliv na Českou republiku,“ uvedl Miroslav Kalousek (TOP 09).

Zeman podle něj dopředu počítal, že Babišova vláda v prvním kole důvěru nedostane. Do spojitosti s víkendovým prvním kolem voleb hlavy státu dává výrok i Mikuláš Ferjenčík z Pirátů. „Chce vyhrát volby, tak podkuřuje voličům Andreje Babiše,“ uvedl Ferjenčík.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.