1 NASA a Roskosmos

Ředitel NASA vyrazí v březnu do Ruska. V kosmu to Američanům a Rusům spolu ještě klape

, NOVÉ

Témata: , ,

Šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jim Bridenstine by se měl v polovině března vydat do Ruska nebo na ruský kosmodrom Bajkonur v Kazachstánu, kde by mohl sledovat start ruské rakety Sojuz. Setkat se má mimo jiné se svým ruským protějškem z ruské agentury Roskosmos Dmitrijem Rogozinem, informovala v neděli tisková agentura Interfax.

Ještě počátkem ledna NASA zrušil pozvání Rogozina do USA na tento měsíc. Americký vesmírný úřad to zdůvodnil politickým tlakem ze strany amerických demokratů. Bývalý ruský vicepremiér Rogozin je na americkém sankčním seznamu od ruské anexe ukrajinského Krymského poloostrova v březnu roku 2014.

Bridenstine by měl 14. března pozorovat start ruské rakety Sojuz MS-12 z Bajkonuru. Také se očekává, že se sejde s šéfem Roskosmosu Dmitrijem Rogozinem, informoval Interfax.

Lety do vesmíru jsou jednou z mála oblastí, v nichž Washington a Moskva přes napjaté vzájemné vztahy ještě spolupracují, poznamenala v neděli agentura DPA.

Bridenstine pobýval loni v říjnu v Moskvě a na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu a při této příležitosti se také poprvé s Rogozinem setkal. Tehdy se nezdařil start Sojuzu k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Kosmonaut Alexej Ovečkin a astronaut Nick Hague tehdy vyvázli z nouzového přistání kosmické lodě Sojuz MS-10 bez zranění.

Americký server Politico nedávno napsal, že Rogozina, dřívějšího místopředsedu ruské vlády, považují jeho oponenti za ultranacionalistu a rasistu, protiamerického fanatika a homofoba. Na sankční seznam USA byl Rogozin zařazen za aktivní přípravu a podporu okupace ukrajinského Krymu. Spojené státy podle sankčních pravidel navštívit nesmí.

Čtěte také: Američané se brzy vrátí na Měsíc a už tam zůstanou, řekl šéf NASA. K Luně vyrazí také Rusové

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům Týdeníku Echo.
Pro četbu obsahu musíte mít aktivní předplatné a být přihlášen.

Týdeník můžete číst také v našich aplikacích

Stáhnout z appstoreStáhnout z Google PlayPředplatit Týdeník Echo

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.