Šinzó Abe v Litvě uctil památku „japonského Oskara Schindlera“

Japonský neznámý hrdina

Šinzó Abe v Litvě uctil památku „japonského Oskara Schindlera“NOVÉ 1
Svět
  • red, jhr
Sdílet:

Premiér Šinzó Abe si na japonském konzulátu v někdejším hlavním městě Litvy Kaunasu připomněl památku Čiuneho Sugihary. Sugiharovi, který v letech 1939 až 1940 působil jako vicekonzul Japonského císařství v Litvě, historici připisují záchranu přibližně 6000 evropských Židů za druhé světové války. Pro jeho hrdinské zásluhy se mu přezdívá „japonský Oskar Schindler,“ napsala agentura Reuters.

Čiune Sugihara vystavil navzdory hrozícímu postihu ze strany nadřízených tisíce japonských transportních víz Židům prchajícím z území okupovaného nacisty, a to i přes to, že Japonsko bylo od roku 1936 spojencem nacistického Německa. Šinzó Abe v historicky první návštěvě japonského premiéra v Litvě ocenil Sugiharovu odvahu. „Tento kurážný a lidumilný čin nám ukazuje, jak přežít v dnešním světě, kdy mezinárodní pořádek založený na respektování zákonů upadá,“ prohlásil Abe v neděli před novináři.

Příběh „japonského Schindlera“

Japonsko bylo na prahu 2. světové války znepokojeno německo-sovětským paktem Ribbentrop-Molotov ze srpna 1939, který chápalo jako odklonění Adolfa Hitlera od dosavadního spojenectví. Aby mohla země zblízka sledovat, co se ve východní Evropě děje, vyslala do Litvy zkušeného diplomata, který navíc uměl rusky.

Sugihara za svého působení pomohl zhruba šesti tisícům lidí, z nichž většina pocházela z Pobaltí nebo z Polska. Pro evropské Židy existovala ještě v roce 1940 možnost útěku do Japonska přes Litvu a Sovětský svaz. Z japonských ostrovů se uprchlíci mohli dostat do Spojených států, protože ani jedna ze zemí se v té době ještě oficiálně neúčastnila války. Tokio ovšem odmítalo uprchlým Židům povolení pro vstup do země vydávat. Sugihara se proto rozhodl vzepřít se nařízením nadřízených a začal víza vydávat sám, čímž drtivou většinu utečenců zachránil od smrti v nacistických koncentračních táborech.

Jeho riskantním činům se po dlouhou dobu nedostávalo uznání. Po ukončení bojů byl Sugihara propuštěn z práce a po zbytek života žil v nepřízni veřejnosti. Ocenění se mu dostalo až v roce 1985, kdy ho stát Izrael ocenil titulem Spravedlivý mezi národy. Ten se uděluje lidem, kteří v éře holokaustu pomáhali Židům. O rok později někdejší vicekonzul zemřel a až tehdy vyjádřila japonská vláda politování nad tím, jak se k němu zachovala.

Několik vůdců válečného Japonska bylo po roce 1945 za své zločiny spojenci odsouzeno a popraveno. Jeho blízcí sousedé Čína i Jižní Korea v poslední době na zemi naléhají, aby se své válečné minulosti postavila čelem.

Čtěte také: Proč Japonsko zahájilo a prohrálo válku v Pacifiku?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články