Kdo je za proruským Aeronetem? Oběť Berdychova gangu i nedohledatelný muž
konspirační web
- red,
Proruský zpravodajský web Aeronet.cz funguje v České republice už více než čtyři roky. Dodnes ale není přesně známo, kdo pro server pracuje a komu jdou peníze od jeho čtenářů. Novinář z týdeníku Respekt nyní navštívil dva významné muže spojené s tímto webem a především s jeho financemi. Jednoho před 20 lety odvlekli členové tzv. Berdychova gangu, druhého jeho rodina neviděla od roku 2003.
Prvním mužem, za kterým se novinář vydal, byl Jiří Beneš. Toho v roce 1998 přepadli členové tzv. Berdychova gangu, kteří se vydávali za policisty. Z domu mu vzali 2,5 milionu korun a nechali ho přivázaného v lese u stromu.
Dezinformačnímu webu se věnoval i deník Echo24. Najdete zde: Pozadí Aeronetu: peníze jdou muži, kterého 13 let nikdo neviděl.
Beneš se s novináři dnes bavit odmítá. Týdeníku Respekt se ale podařilo vyzpovídat jeho rodinu, která tvrdí, že Beneš se bojí chodit ven a většinu času tráví doma u počítače. Co tam dělá, prý rodina neví.
Podle Respektu ale právě tento muž ovládá finanční operace na účtu webu Aeronet.cz u Fio banky. Jednou za tři měsíce z účtu posílá částku mezi sedmi a devíti tisíci eur. Jde zřejmě o peníze, které na účet posílají čtenáři webu jako příspěvky na jeho fungování.
Peníze z účtu pak posílá Beneš na Slovensko druhému významnému muži, Markovi Pešlovi, který si je v Trenčíně vybírá. Respekt Pešla hledal na adrese, kterou sdělil Fio bance. Podle sousedů se tam ale už nějakou dobu neobjevil. Rodina Pešla viděla naposledy v roce 2003, kdy odcestoval do Ameriky. Po nějaké době se měl vrátit zpátky do Evropy.
Na jeho jméno bylo v Česku vedeno několik exekucí, dnes už je podle týdeníku Respekt jen jedna. Média a rodina nicméně spekulují, že Pešl může být mrtvý a jeho jménem vystupuje někdo jiný. Nahrávat tomu může i skutečnost, že když týdeník rodině ukazoval několik let starou Pešlovu fotografii z pasu, tak ho rodina nepoznala.
Doména aeronet.cz původně sloužila amatérskému létání, až po vypuknutí krize na Ukrajině se začal web po změně majitele věnovat politice. V té době se v Česku vyrojilo spoustu podobných webů, které začaly šířit proruskou propagandu a chválí Vladimira Putina a Miloše Zemana. Server Aeronet ministerstvo vnitra zařadilo na seznam dezinformačních webů.