ČNB zvýšila úrokovou sazbu na 0,75 %, koruna posílila na 25,17 Kč/EUR
úrokové sazby
Bankovní rada České národní banky zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. Tím, že se zvýšila základní úroková sazba, dá se předpokládat, že poroste i úroková sazba u hypoték. Česká měna po zasedání rady posílila na 25,17 Kč/EUR, což je nejsilnější závěrečná hodnota za posledních více než pět let.
ČNB dnes zvýšila také lombardní sazbu, a to o 0,5 procentního bodu na 1,5 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, zůstala na 0,05 procenta.
Naposledy rada zvýšila úrokové sazby na počátku listopadu o 0,25 procentního bodu. Předtím zvýšila úrokové sazby v srpnu, a to poprvé od února 2008. Na posledním měnovém jednání 21. prosince ponechala bankovní rada úrokové sazby beze změny.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.
Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že tímto krokem chce ČNB trhu poskytnout více informací o zamýšleném utahování měnové politiky. Pokud by totiž koruna v realitě neposilovala tolik, jak ČNB přepokládá, byl by to pro trh signál, že centrální banka může zvyšovat úrokové sazby rychleji, než čeká její prognóza, a naopak.
Například současná velikost úrokových sazeb u hypoték se jeví v kontextu tržních sazeb neudržitelně nízká, upozorňuje Seidler. „Prozatím byl však růst hypotečních sazeb velmi mírný. Za poslední půl rok se jejich průměrná sazba zvedla o pouhých 0,1 pb, na 2,2 %. Přitom samotný růst sazeb ČNB činil 0,5 pb a sazby delších splatností vzrostly ještě nepatrně více. Banky tak prozatím růst tržních sazeb kompenzují snižováním svých marží, ale prostor pro jejich další pokles se vyčerpává. Hypoteční sazby tak začnou v následujícím půl roce zrychlovat více, než jsme viděli v druhé polovině minulého roku. Ke konci letošního roku by se mohly přiblížit 3 %,“ doplnil.
Česká národní banka odhaduje v letošním roce průměrný kurz koruny vůči euru na 24,90 Kč/EUR. Příští rok pak počítá s posílením na průměrných 24,50 Kč/EUR. Na tiskové konferenci po jednání rady o tom informoval guvernér ČNB Jiří Rusnok. Upozornil, že prognóza kurzu koruny nepředstavuje závazek ČNB a nelze ji interpretovat ani jako žádoucí úroveň kurzu.
ČNB tak obnovila zveřejňování odhadu vývoje kurzu koruny vůči euru. Zveřejňování odhadů pozastavila banka v listopadu 2013 v souvislosti se zavedením kurzového závazku.
Česká měna dnes posílila až na 25,17 Kč/EUR, což je nejsilnější závěrečná hodnota za posledních více než pět let. Vůči dolaru je koruna s kurzem 20,18 Kč/USD nejpevnější od léta 2014. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.
Koruně k výraznému posílení pomohlo dnešní zasedání bankovní rady České národní banky. Silnější závěr proti euru než dnes koruna zaznamenala naposledy před Vánoci 2012. „Dosažení 25korunové hladiny se dočkáme už během pár týdnů,“ dodala ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.
Koruna si polepšila také k dolaru. Dnešní závěr 20,18 Kč/USD je nejlepší výsledek z hlediska české měny za posledních tři a půl roku.