Premiér se snaží svojí neschopnost hodit na nás, zní z ČSSD
koaliční krize
Sociální demokraté se ohrazují proti výrokům Andreje Babiše (ANO), který tvrdí, že z něj ČSSD dělá v souvislosti s krizí kolem výměny ministra kultury hlupáka a otloukánka. Podle ČSSD je Babiš akorát neschopný plnit své premiérské povinnosti a tudíž svaluje vinu na svého koaličního partnera.
„Reakce pana Babiše svědčí o zoufalství z dané situace, kdy není schopen dostát svým povinnostem a pravomocím premiéra ČR, které mu dává ústava. Chápu, že se snaží svoji neschopnost dodržení koaliční smlouvy přehodit na svého koaličního partnera,“ uvedl pro Echo24 první místopředseda strany Roman Onderka.
Připomíná navíc, že ČSSD všechny podmínky splnilo. „Od minulého týdne se nic zásadního nezměnilo. Stále víme to, že pan prezident odvolal pana ministra Staňka k 31.7., ve věci jeho nástupce pan prezident oznámil nový termín, a to půlku srpna. ČSSD vždy postupuje a bude postupovat podle ústavy a podle koaliční smlouvy. Splnili jsme všechno, co se od nás v této věci očekávalo. Pan prezident chtěl znát stanovisko Předsednictva ve věci kandidáta na ministra kultury, to také dostal. Sociální demokracie není tím, kdo stanovuje nové termíny a celou záležitost prodlužuje,“ upozorňuje Onderka.
Zodpovědnost za dodržování ústavy je především na Zemanovi. „Je na panu prezidentovi, jak se postaví k návrhu pana premiéra, aby jmenoval (Michala) Šmardu ministrem kultury. Stále platí usnesení Předsednictva, které hovoří o tom, že ČSSD nominovala na ministra kultury Šmardu a že v případě potřeby může předseda celou situaci řešit. Byli bychom rádi, aby výměna na kultuře byla hladká, ale pan prezident se rozhodl jednat jinak. ČSSD v dané chvíli udělala maximum možného,“ dodává Onderka.
Podobně to vidí i další místopředsedové strany. „ČSSD postupovala podle koaliční smlouvy a ústava mluví jasně, jaké jsou role jednotlivých ústavních činitelů. Pokud premiér není schopen tuto roli plnit, vypovídá to spíš o jeho politických schopnostech, nikoliv o ČSSD. Očekávám, že to vyřeší, ČSSD situaci nevyvolala,“ uvedl pro Echo24 ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Hloupé to připadá i samotnému Michalu Šmardovi, který je předmětem celého sporu. „Přijde mi to zbytečné a hloupé. Neustálým vymýšlením konspiračních teorií se pan předseda Babiš zbytečně zdržuje od práce. A naše země od vlády očekává hlavně práci. Sporů a zbytečných řečí mají všichni plné zuby,“ uvedl pro Echo24 Michal Šmarda.
Babiš: Už nejsem ochoten dál hrát s ČSSD divadlo
Babiš se do svého koaličního partnera pustil v rozhovoru pro sobotní Právo. „Víte, dlouho jsem se držel zpátky a hledal kompromis, ale moje trpělivost už došla. Takže vám něco řeknu. Už nejsem ochoten dál hrát s ČSSD divadlo, už nejsem ochoten ze sebe nechat dělat hlupáka a otloukánka a nejsem ochoten poslouchat ze všech stran, včetně od funkcionářů ČSSD, že jsem slabý premiér,“ uvedl Babiš.
Premiér si přitom dle svých slov snažil ČSSD pomoci problém vyřešit. Udělal pro to prý maximum. „Celý problém si vyrobila ČSSD a její představitelé. Jde o vnitřní boj v rámci strany. Kauzu vyrobilo Sobotkovo a Chovancovo křídlo v soc. dem., tedy Plzeň, Ústí nad Labem, Praha a část Brna, které nikdy nepřijalo výsledek vnitrostranického referenda a celou dobu od vstupu do vlády hází panu Hamáčkovi klacky pod nohy,“ řekl.
„Právě představitelé tohoto křídla zřejmě donutili Hamáčka, aby odvolal Staňka v rozporu s dohodami, že odvolán nebude. Nevím sice čím a jak, ale donutili. A jelikož prezident o těch dohodách zřejmě věděl, tak jeho postoji rozumím. Takže ať si to ČSSD nyní laskavě vyřídí, nehodlám za ni vést její vnitrostranický boj, dodal. Premiér se zastal se navíc prezidenta, který podle něj není viníkem ústavní krize.
Babiš v minulých týdnech několikrát řekl, že si přeje pokračování vlády s ČSSD, která je podle něj úspěšná. Vyloučil také podání kompetenční žaloby na prezidenta. Pokud by vláda padla, chce Babiš o dalším postupu jednat s představiteli ostatních sněmovních stran. Zeman Staňka odvolal k 31. červenci, nepotvrdil ale, že Šmardu jmenuje. ČSSD pohrozila odchodem z vlády, pokud by nemohla sama rozhodovat o svých zástupcích v kabinetu.
Staněk podal demisi s polovině května, Zeman ji ale nepřijal, což mu ústava umožňuje. Babiš poté na konci května na žádost ČSSD navrhl odvolání Staňka a jmenování Šmardy, kterému podle ústavy prezident vyhovět musí. Zeman následně dal několikrát najevo, že by si přál Staňkovo setrvání v úřadu a mluvil o snaze smířit ho s Hamáčkem, kritizoval také Šmardu.