Babiš připustil, že by se zbavil svého starosty podezřelého z korupce. Chce ale vyčkat
Causa varnsdorfských radarů
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se poprvé vyjádřil ke kauze silničních radarů ve Varnsdorfu. Tamní vedení radnice z hnutí ANO je totiž podezřelé z korupce. Starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček (ANO) je obviněný a soud na něj v pátek uvalil vazbu. Babiš v sobotu připustil, že by se takových politiků mohl zbavit, chce ale počkat na závěry policejního vyšetřování.
Státní zástupce obvinil tři osoby. Kromě starosty Horáčka také místostarostu Josefa Hambálka (ANO) a také jednatele firmy Water Solar Technology (WST) Miloše Schuberta, jenž má blízko k vedení radnice a radary pro město dodává.
Ke kauze se v sobotu pro Českou televizi vyjádřil předseda hnutí Akce nespokojených občanů Andrej Babiš. Ten si chce počkat na závěry policejního vyšetřování. „Je potřeba to vyšetřit. Pokud tam skutečně došlo k nějakému korupčnímu chování, tak já jsem založil protikorupční hnutí a my se takových lidí zbavíme. Ale já bych si ještě skutečně počkal na to, jak to celé dopadne,“ řekl předseda vlády.
Soud v Děčíně v pátek rozhodoval o uvalení vazby na tři obviněné, poslal do ní ale pouze starostu Stanislava Horáčka, v případě dvou ostatních neshledal důvody k jejich věznění.
Státní zástupce uvedl, že starosta je ve vazbě kvůli obavě z toho, že by mohl působit na spoluobviněné a svědky nebo jinak mařit vyšetřování. Veselý se domnívá, že starosta již spoluobviněné ovlivňoval. Podal tedy kvůli tomu stížnost. Pokud ji vezme soud v potaz, mohl by Horáček podle státního zástupce ve vazbě zůstat až rok.
„Jednatel společnosti Water Solar Technology byl propuštěn ze zadržení na svobodu, protože soud nespatřil vazební důvody,“ uvedl Veselý. Státní zástupce s rozhodnutím soudu nesouhlasí, ale nemá ze zákona právo stížnosti. Schubert je obviněný z jiných činů než starosta, ale rovněž v souvislosti s pronájmem radarů. Hrozí mu dva roky až osm let vězení.
Kauza se týká pronájmu radarů na měření rychlosti, jež pro město provozuje společnost WST. Firma dostává odměnu za každé naměřené překročení rychlosti. Kvůli tomu kritizovala vedení města už dřív opozice. Existuje také judikatura Nejvyššího správního soudu, podle níž je nezákonné, pokud má třetí subjekt hmotný zájem na výsledcích měření radaru. Vedení radnice kritiku odmítá. Tvrdí, že město protiprávně nepostupuje a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem.