Stát naděluje: zvyšují se důchody, nemocenská, mateřská i minimální mzda

Změny roku 2018

Stát naděluje: zvyšují se důchody, nemocenská, mateřská i minimální mzdaNOVÉ
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Domov
Sdílet:

Od Nového roku se zvedají důchody, v průměru jde o 475 korun. Zvyšuje se také nemocenská, mateřská a ošetřovné. Rodiče malých dětí budou moci pobírat také vyšší rodičovské příspěvky. Změn se dočkala také minimální mzda, která vzrostla na částku 12 200 Kč.

Starobní důchody v Česku se zvyšují o čtyři procenta. V průměru se tak zvednou o 475 korun. Rostou také invalidní a pozůstalostní penze i příplatky k penzi pro odbojáře a pozůstalé po nich. Podle novely o důchodovém pojištění, která dnes začíná platit, se důchodový věk v budoucnu zastaví na 65 letech a dál neporoste. Každý rok se nyní věková hranice pro nástup do penze odsouvá o dva měsíce u mužů a o čtyři měsíce u žen. Na 65 let by se měla dostat v roce 2030.

Penze se skládá z pevné a procentní části. Pevný díl, který je pro všechny stejný, se zvyšuje z 2550 na 2700 korun. Procentní výměra se zvedá o 3,5 procenta. Celkem se tak důchod upravuje o čtyři procenta. O 3,5 procenta se pak zvyšují i příplatky k penzi pro odbojáře a pozůstalé po nich.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Zvyšuje se nemocenská i rodičovské příspěvky

Výrazněji se od 1. ledna navíc zvyšuje nemocenská lidem, kteří jsou nemocní déle než měsíc. Ve druhém měsíci stonání budou místo dosavadních 60 procent základu příjmu dostávat 66 procent, od třetího měsíce pak 72 procent. Na přídavky na děti od ledna dosáhnou rodiny s příjmem do 2,7násobku životního minima, dosud to byl 2,4násobek. Pokud aspoň jeden z rodičů pracuje, dávka se ještě zvýší o 300 korun na 800, 910 a 1000 korun podle věku dítěte.

Rodiče malých dětí budou moci pobírat také vyšší rodičovské příspěvky. Dosud mohli čerpat nejvýš 11 500 korun, a to po dva roky. Od ledna mohou mít až 70 procent základu příjmu, tedy stejnou částku jako mateřská. Celková suma na příspěvek 220 000 korun se tak vyčerpá rychleji. Rodiče dvojčat a vícerčat mají od nynějška rodičovskou vyšší, a to 330 000 korun.

Od února budou moci otcové po narození potomka jít na sedmidenní placenou otcovskou. Z nemocenského pojištění dostanou 70 procent základu příjmu. Lidé, kteří se budou starat o své nemocné blízké, si pak od června budou moci vzít ošetřovatelské volno až na 90 dní. Dostávat budou 60 procent základu příjmu.

Čtěte také: Nadělování pokračuje. Minimální mzda vzroste už od Nového roku

Minimální mzda se zvyšuje o 1200 korun na 12 200 korun. Zvedá se tak o 11 procent. Roste také státní příspěvek na mzdu či plat postižených pracovníků, a to z 9500 na 12 000 korun. Limit takzvaného náhradního plnění místo zaměstnávání pracovníků s handicapem se naopak snižuje. Zpřísňují se i pravidla pro nemocné nezaměstnané. Budou muset dodržovat stejný režim jako pracovníci na neschopence.

Zaměstnavatelé s více než polovinou pracovníků s postižením mohou na zaměstnávání každého z nich dostávat od státu až 12 000 korun měsíčně místo nynějších 9500 korun. Navýšení částky má podle bývalé vlády Bohuslava Sobotky zabránit poklesu zaměstnanosti lidí s handicapem v době, kdy se mzdy zvedají. Zvýšení příspěvku by mohlo letos stát půl miliardy navíc.

Čtěte také: Nová zátěž pro lékaře. 7 tisíc jich není do e-Receptu zapojeno

Starostové si polepší. Hejtmani budou brát až 120 tisíc

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články