1 Výročí vzniku Československa

Modlíme se za zesnulé české vojáky v Afghánistánu, prohlásil americký ministr obrany Mattis

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Americký ministr obrany James Mattis vyjádřil na konferenci po jednání s premiérem Andrejem Babišem smutek nad ztrátou českých vojáků v Afghánistánu. „Modlíme se společně s rodinami za tyto zesnulé,“ uvedl. S Babišem hovořili o stém výročí vzniku Československa, vzájemných vztazích i obranné a hospodářské spolupráci.

Americký ministr obrany Mattis ocenil, že ČR plní závazky v oblasti mezinárodního míru a bezpečnosti, což podle něj dokazuje například přítomnost vojáků v Afghánistánu. V Afghánistánu v tomto roce zemřeli čtyři čeští vojáci. Trojice vojáků se stala obětí sebevražedného atentátníka na začátku srpna, další padl začátkem tohoto týdne. Minulý týden pak bylo zraněno pět Čechů, z toho jeden vážně, když u jejich obrněného automobilu explodoval civilní vůz naplněný výbušninou.

Mattis nad úmrtími vyjádřil hluboký smutek. „Tyto nejvyšší oběti se ale neprojeví v tom, že byste polevili ve vašem závazku. Modlíme se společně s rodinami za tyto zesnulé,“ uvedl. Spojené státy podle něj uznávají, jak Česko přispívá k bezpečnosti v rámci Severoatlantické aliance.

Babiš seznámil Mattise s tím, jak rostou české výdaje na obranu. Výdaje podle něj nominálně stoupají razantně nominálně, i když kvůli vlivu růstu hrubého domácího produktu to nemusí být tak znatelné na podílu z HDP. Zopakoval závazek Česka dosáhnout dvouprocentní podíl výdajů na HDP do roku 2024.

Mattis ocenil nejenom Českou přítomnost v Afghánistánu, ale i další činnost ČR například v Pobaltí a v boji proti tzv. Islámskému státu. „Také nám poskytujete pomoc v Damašku, což je pro nás velice důležité,“ připomněl Mattis české diplomatické zastoupením v Sýrii.

Babiš: Úmysl USA odstoupit od smlouvy s Ruskem špatná zpráva

Americký ministr James Mattis v neděli také prohlásil, že USA hovoří o svém záměru odstoupit od rusko-americké odzbrojovací smlouvy INF s evropskými spojenci. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v neděli řekl, že než USA Rusku oznámily záměr odstoupit od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu, předložily Moskvě seznam svých výhrad a Rusko připravuje odpověď.

Po nedělním jednání s americkým ministrem obrany Jamesem Mattisem v Praze vyjádřil Babiš přání, aby se vztahy USA a Ruska zlepšovaly a nepřišlo naopak vyostřování vztahů. Babiš řekl, že se jedná stále o novou záležitost. „Je to určitě špatná zpráva. Pokud tomu tak je, tak nás to samozřejmě mrzí,“ uvedl. Realita je však taková, že se svět vrací do časů jako za studené války, konstatoval Babiš. Český předseda vlády doufá, že se vztahy zlepší a jejich zostřování nebude pokračovat.

Zprávu o záměru amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od smlouvy z roku 1987 předal v Moskvě bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton. Podle USA Rusko smlouvu porušuje. Prezident Vladimir Putin ale prohlásil, že Američané o tom nepředložili žádné důkazy, a pohrozil jadernou odvetou Evropě, když bude souhlasit s rozmístěním nových amerických raket.

Čtěte také: Zeman i přes slib Babišovi znovu nejmenoval šéfa BIS Koudelku generálem

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.