VIDEO: Ponorkové manévry v Arktidě. Důsledek napětí mezi Ruskem a Británií?

Cvičení ICEX 2018

VIDEO: Ponorkové manévry v Arktidě. Důsledek napětí mezi Ruskem a Británií?AKTUALIZOVÁNO
Britská námořní ponorka prolamuje led Arktického oceánu Foto:

Foto: Printscreen z Youtube (Royal Navy)

1
Svět
Sdílet:

Britská ponorka třídy Trafalgar HMS Trenchant prolomila led na Arktickém oceánu, aby se připojilo k námořnímu cvičení ICEX 2018. Účastní se ho ještě dvě americké ponorky USS Connecticut (SSN-22) třídy Seawolf a druhá třídy Los Angeles. Trénink válečného boje v extrémních podmínkách získal po vraždě dvojitého agenta Sergeje Skripala zvláštní význam, píše The Telegraph.

Cvičení má demonstrovat, že je námořnictvo Spojeného království připraveno bojovat za každých podmínek. „Arktický oceán je jedním z nejdrsnějších a nejnáročnějších prostředí na světě. Schopnost našich ponorek spolupracovat s našimi americkými spojenci ukazuje, že královské námořnictvo je vždy připraveno bránit náš národ kdekoli na světě před nejvážnějšími hrozbami bez ohledu na podmínky,“ řekl britský ministr obrany Gavin Williamson.

Cvičení ICEX 2018 má sloužit jako trénink válečného boje v extrémně studené vodě. Americký námořník James Pitts řekl, že každé cvičení ICEX umožňuje naučit se lépe fungovat v jedinečném a drsném prostředí. „Neustále testujeme novou taktiku pod ledem,“ řekl Pitts. Pro britské námořnictvo cvičení znamená zejména testování vybavení, cvičení sledování a simulaci útoků proti jiným ponorkám.

Britský list The Telegraph zdůraznil napětí posledních dní mezi Británií a Ruskem. „Výcvik byl v plánu dlouho, ale po vraždě agenta Sergeje Skripala a jeho dcery získal zvláštní význam,“ píše The Telegraph.

Vražda Sergeje Skripala rozpoutala britsko – ruskou diplomatickou roztržku. Britský ministr zahraničí Boris Johnson řekl, že otrávení dvojitého agenta s nejvyšší pravděpodobností nařídil osobně ruský prezident Vladimir Putin. Kreml prohlášení vzápětí označil za neodpustitelné porušení diplomatické slušnosti. V neděli se v Rusku konají prezidentské volby, v nichž je Putin jasným favoritem.

Británie se zároveň rozhodla vypovědět 23 ruských diplomatů. Moskva v sobotu v reakci oznámila vyhoštění 23 britských diplomatů, kteří mají na odjezd ze země týden. Ruské úřady zároveň odvolaly souhlas s fungováním britského generálního konzulátu v Petrohradu a nařídily zastavit v Rusku činnost britské organizace pro rozvoj kulturních vztahů – Britské rady.

Šestašedesátiletého muže a jeho třiatřicetiletou dceru našli kolemjdoucí v bezvědomí v neděli 4. března v centru Salisbury. Od té doby jsou oba ve vážném stavu v nemocnici. Otráveni byli nervově paralytickou látkou. Skripal dlouhá léta působil jako agent ruské vojenské rozvědky (GRU) a v 90. letech se nechal naverbovat pro spolupráci s britskou tajnou službou MI6. Ruská Federální bezpečnostní služba FSB jej v roce 2004 zatkla kvůli podezření, že britské zpravodajské službě vyzradil desítky ruských agentů. V roce 2006 byl v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení za špionáž. V roce 2010 jej Moskva spolu s dalšími třemi osobami vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA. Od té doby žil Skripal v Británii.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:Za útokem na Skripala je Rusko, prohlásily společně USA, Británie, Francie a Německo

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články