2 hlasování o důvěře vlády

Komunistům se během hlasování ztratil poslanec Ondráček. Tušili jsme to, zní ze strany

, NOVÉ

Témata: ,

Překvapením nočního hlasování o důvěře vlády byla nepřítomnost komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Ten přitom veřejně o svém rozhodnutí neinformoval. „Tušili jsme to,“ přiznal místopředseda poslaneckého klubu KSČM Leo Luzar. Ondráček se pro nehlasování zřejmě rozhodl z osobních důvodů, uvedl místopředseda KSČM Stanislav Grospič.

Ondráček byl vůči podpoře vlády Andreje Babiše dlouhodobě kritický, mluvil o tom často v rámci poslaneckého klubu, serveru Echo24 to potvrdil Leo Luzar. „Takže jsme to tušili,“ řekl Luzar o Ondráčkově rozhodnutí se hlasování nezúčastnit. „Během hlasování se pan Ondráček pohyboval v prostorách Poslanecké sněmovny,“ dodal.

Místopředseda strany Stanislav Grospič serveru Echo24 řekl, že Ondráček těsně před hlasováním na klubu naznačil, že se hlasování nezúčastní. Měly ho k tomu vést osobní důvody.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček důvody své nepřítomnosti na nočním hlasování o důvěře menšinové vládě ANO a ČSSD zveřejní po pátečním zasedání vedení KSČM. Na svém facebooku také napsal, že celou dobu byl ve Sněmovně a na hlasování mohl kdykoli přijít. „Nebyl jsem ani opilý či jinak indisponovaný,“ ohradil se proti některým spekulacím.

Grospič i Luzar potvrdili, že se otázka nepřítomnosti bude probírat v rámci vedení strany. „Předpokládám, že se jeho nepřítomnost bude řešit na zasedání Výkonného výboru Ústředního výboru KSČM, jehož je Ondráček členem,“ uvedl Luzar. „Své důvody bude muset vysvětlit především své krajské organizaci a svým voličům,“ dodal.

Zdeněk Ondráček je neblaze známý jako „mlátička“ demonstrantů z Palachova týdne v lednu 1989. Velké emoce vyvolalo jeho březnové zvolení předsedou Komise pro kontrolu činnosti GIBS. Tisíce lidí tehdy vyšly do ulic a sám poslanec na svůj post během několika dní rezignoval.

Vláda získala včera ve dvousetčlenné dolní komoře 105 hlasů. Proti bylo 91 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Čtyři poslanci se hlasování nezúčastnili. K zisku důvěry stačilo kabinetu dostat 99 hlasů.

Kromě Ondráčka se hlasování o důvěře vlády neúčastnil bývalý statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec, protože, jak uvedl, nemohl kabinet podpořit kvůli svému svědomí. Koalici chyběl také hlas Jiřího Maška (ANO), který je v Austrálii a omluvil se z rodinných důvodů. Z opozičního tábora chyběl jen Petr Pávek (STAN).

Čtěte také: VIDEO: Babiš versus Kalousek, Němcová proti Grebeníčkovi, Foldyna proti všem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.