1 Ztraceno nejen v angličtíně

Překotná, nejasná brexitovština. Merkelová projevu Mayové v Bruselu nerozuměla

NOVÉ

Témata: , , ,

Představitelé Evropské unie si nezřídka stěžují, že jim není jasné, co vlastně Británie při jednání o brexitu chce. Problém pochopit, co se britská premiérka Theresa Mayová premiérům a prezidentům evropské sedmadvacítky snaží sdělit, měla podle agentury Bloomberg ve středu večer i německá kancléřka Angela Merkelová. Na vině byl údajně nedostatek času, který Mayová měla. Kvůli němu prý totiž mluvila tak rychle, až to bylo nesrozumitelné.

Mayová seznámila ve středu v Bruselu prezidenty a premiéry ostatních 27 zemí Evropské unie s britským pohledem na nynější stav rozhovorů o brexitu. Na své vystoupení přitom měla zhruba patnáct minut.

"Britská premiérka působila nervózně a na to, že hovořila k publiku skládajícímu se z lidí, jejichž mateřským jazykem není angličtina, mluvila příliš rychle," napsala agentura Bloomberg s odvoláním na tři své zdroje obeznámené s průběhem jednání. Na konci proslovu Mayové nebyl podle agentury "nikdo o moc moudřejší, pokud jde o to, co Spojené království předkládá".

Na následné večeři Merkelová, podle Bloombergu "osoba, na kterou Mayová potřebovala udělat největší dojem", řekla, že vlastně příliš nerozuměla tomu, co Mayová chtěla říct, a že později požádá hlavního unijního vyjednavače pro brexit Michela Barniera, aby jí to vysvětlil.

Také litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová, která je v Bruselu známa svými twitterovými komentáři dění na unijních summitech, po večeři na adresu Britů poznamenala: "Nevíme, co chtějí. Oni sami nevědí, co chtějí. To je ten problém."

Čtěte také: Vyjednavač EU Barnier potvrdil, že dohoda o brexitu zatím není

Z Británie se může stát kolonie EU, kritizuje Johnson strategii premiérky Mayové


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.