Konec éry ANO a ČSSD. Nová středočeská koalice zastavila jízdné zdarma
KONEC JÍZDNÉHO ZDARMA
Středočeský kraj kvůli úsporám od příštího roku zruší žákovské a seniorské jízdné zavedené v minulosti na základě předvolebního slibu ČSSD. Rozhodla o tom nová krajská rada, návrh ještě musejí v prosinci schválit zastupitelé. Novinářům to ve čtvrtek řekl krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN).
Žáci, studenti a lidé nad 65 let mohou nyní ve středních Čechách jezdit zdarma. Tato skupina má stejně jako v jiných regionech ze zákona slevu 75 procent z jízdného a zbylých 25 procent jim na požádání zpětně proplácí hejtmanství. To by mělo na konci roku skončit.
Podle Boreckého jde o první oběť škrtů kvůli propadu daňových příjmů očekávaných příští rok. Úspora ale podle radního nebude velká. „Je to spíš jenom takový symbolický krok,“ uvedl. Za roky 2018 až 220 bylo vyplaceno studentům zhruba 11,5 milionu korun a seniorům přes milion. „Není to zásadní záležitost, ale i tyhle programy prostě padají,“ řekl Borecký.
Upozornil, že do konce roku kraj očekává propad na nevybraném jízdném 570 milionů korun, z toho 350 milionů Kč u autobusové a 220 milionů u železniční dopravy. Dalších asi 60 milionů Kč padá na vrub obcí, jejichž rozpočty jsou napnuté už teď. „Pokud tyto propady nebudeme schopni kompenzovat, tak se to projeví už v příštím roce, ale i v dalších letech na rozsahu poskytovaných služeb ve veřejné dopravě, na zastavení a odložení modernizace a zcela nepochybně budeme muset sáhnout i na jízdné a slevy,“ dodal Borecký.
Peníze na pokrytí nákladů na dojíždění do školy kraj vyplácel už za hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD). Po volbách v roce 2016 byla s nástupem koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů za TOP 09 tato praxe zrušena. O rok později se vedení kraje změnilo a nová krajská vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty v roce 2018 žákovské jízdné opět zavedla. Byl to jeden z požadavků, jímž komunisté podmínili podporu nové koalici.
Zástupci STAN a ODS, kteří nyní s Piráty a Spojenci vedou kraj, zpětné hrazení jízdného v minulosti kritizovali. Podle nich jde o administrativně náročnou praxi a populismus. Borecký uvedl, že nová koalice by žákovské a seniorské jízdné zřejmě zrušila i za lepší ekonomické situace.
Někdejší hejtman Miloš Petera (ČSSD) s opětovným rušením žákovského jízdného nesouhlasí. Výdaj podle něj není tak zásadní, aby si to kraj s tak velkým rozpočtem nemohl dovolit.