Epidemie císařských řezů: rodí se tak každé druhé dítě v Británii, Turecku či Egyptě

PORODNICTVÍ a císařské řezy

Epidemie císařských řezů: rodí se tak každé druhé dítě v Británii, Turecku či EgyptěNOVÉ
Panorama

zd Echo24

Počet porodů císařským řezem se od počátku tisíciletí celosvětově zvýšil téměř na dvojnásobek. Podle nově publikované série studií se v roce 2015 tímto způsobem narodilo více než 21 % dětí po celém světě. V některých zemích přitom čísla dosahují více než poloviny všech porodů - například v Dominikánské republice, Velké Británii, Egyptě či Turecku. Využívání tohoto způsobu z jiných než lékařských důvodů přitom podle expertů představuje zbytečné riziko, informuje Deutsche Welle.

Podle autorů studií se miliony žen uchylují k porodům císařským řezem, aniž by je k tomu vedly zdravotní komplikace. Situaci, při níž se od roku 2000 počet provedených porodů císařským řezem narostl z 12 na 21 %, označují za „epidemii“. Podle expertů je přitom nutné provést císařský řez kvůli komplikacím jen v 10 až 15 % případů.

Podle Marleen Temmermanové, jedné ze spoluautorek výzkumu, je situace znepokojující zejména kvůli problémům, které může porod císařským řezem způsobit matce i dítěti. Od odborníků zaznívá varování, že takto narozené děti mohou mít trvalé následky. Ty se mohou vyskytnout v dechovém ústrojí, v imunitním systému, v cukrovce, obezitě či ve vysokém riziku astmatu. Matkám zase můžou způsobit potíže při budoucích porodech.

Z dat ze 169 zemí světa vyplývá, že se počet porodů císařským řezem liší z geografického i socioekonomického hlediska. V 60 % zemí dochází podle studií k nadužívání procedury, zatímco v 25 % zemí naopak k jejímu nedostatečnému využívání. K proceduře se podle výzkumu také častěji uchylují bohatší, vzdělanější ženy v městských oblastech.

Minimálně v 15 zemích se na svět císařským řezem dostalo v roce 2015 až 40 % dětí, z toho nejvíce v Dominikánské republice (více než 58 % všech porodů). Více než polovina všech porodů probíhá touto metodou i v Brazílii, Egyptě a Turecku. Minimální počet naopak výzkum zjistil v některých středoafrických a západoafrických regionech (jen kolem 4 %).

V Česku jsme nad průměrem

Porody císařským řezem jsou stále vyhledávané u řady rodiček i v Česku. Stoupající číslo porodů císařským řezem, kterých bylo v roce 2016 24,9 procenta, je však spojené i s přáním nastávajících matek. Ty si tento druh porodu vybírají hlavně kvůli strachu nebo kvůli bezbolestnému průběhu. V České republice však porodů chirurgickým řezem přibývá i z důvodů vyššího rizika u těhotných žen, které mají vyšší průměrný věk.

Čtěte také: Císařské řezy jsou i přes rizika stále oblíbené. Narodí se tak čtvrtina dětí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.