Role obvoďáků posílí, zaskočí i za specialisty. Ministerstvo chystá reformu primární péče
Reforma primární péče
Pro léky na cukrovku nebo vysoký krevní tlak by nově lidé nemuseli chodit za specialistou. Obvodní lékaři by mohli specialisty zastoupit v případech, kdy pacienti nepotřebují mimořádnou péči. Obvoďáci by nově prováděli i vyšetření, která nyní nemohou, a předepisovali i takové léky, které doposud předepisovali pouze specialisté. Na reformě primární péče nyní pracuje ministerstvo financí, hotovo má být do listopadu. Zástupci praktických lékařů změnu vítají, proti nejsou ani specialisté.
„Reforma primární péče by měla významně posílit roli praktického lékaře tak, aby se stal vstupní bránou pacienta do zdravotního systému,“ uvedla pro deník Echo24 za ministerstvo zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Pacient díky tomu nebude bloudit systémem tak jako nyní, dodala. Praktický lékař by měl nově posílat pacienta dál ke specialistům pouze v případech, které vyžadují speciální péči. „Chceme rovněž posílit roli praktických lékařů v preventivních a screeningových programech a v managementu chronických onemocnění,“ řekla Štěpanyová. Hotové modelové řešení reformy slibuje ministerstvo předložit v listopadu.
Rozšíření pravomocí v předepisování léků a ve vyšetřeních podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) zajistí to, že pacient bude mít k dispozici co nejvíce služeb právě u praktiků. „Je to nejefektivnější a v zásadě i pro systém zdravotnictví nejlevnější,“ podotkl ministr.
„Nám jde o to, aby praktičtí lékaři fungovali jako základní středobod pro pacienta. Pokud má zdravotní problém, měli by sloužit jako vstupní brána do zdravotnictví,“ dodal Adam Vojtěch. Na reformě s ministerstvem spolupracují Sdružení praktických lékařů i zástupci odborných společností.
Ministerstvo uvažuje i o sdílených ordinacích
Reforma ale předpokládá, že vybavení ordinací obvoďáků se rozšíří o laboratorní a přístrojovou techniku, a také změnu financování. Takzvané kapitační platby za pacienta by měla posílit i výkonová platba. Ta by měla dle ministerstva reflektovat kvalitu poskytované péče.
V návrhu reformy je také nový model lékařské pohotovostní služby, který kombinuje zdravotnickou záchrannou službu a urgentní příjmy vybraných zdravotnických zařízení v každém okrese. To předpokládá i zapojení obvoďáků do urgentního příjmu.
Ministerstvo uvažuje i o sdílených ordinacích a jejich vybavení. „Do budoucna je uvažováno rovněž o sdružených praxích, kdy by v jednom objektu působili dva až tři praktičtí lékaři, kteří by byli vzájemně zastupitelní a sdíleli by technické a personální vybavení,“ uvedla Gabriela Štěpanyová.
Rozšíření pravomocí praktických lékařů a posílení využívání primární péče je součástí programového prohlášení vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM.