Na Ještědu se zřítila kabina lanovky. Její strojvedoucí zemřel
INCIDENT NA JEŠTĚDU
Smrtí průvodčího skončil v neděli odpoledne pád kabiny lanovky jezdící na Ještěd. Z druhé kabiny, která zůstala po nehodě stát asi 15 metrů nad zemí, museli záchranáři evakuovat 13 cestujících a druhého průvodčího. Ani jeden ze zachráněných nebyl zraněný. Příčiny tragédie zatím nejsou známé. Policie případ vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Dvoukabinová lanovka na Ještěd provozovaná Českými drahami patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy v Česku. Od 1. listopadu měla být mimo provoz kvůli pravidelné revizi.
Podle policie byl pád lanovky nahlášen kolem 13:30. V kabině, která jela dolů, byl v tu dobu jen průvodčí, který utrpěl zranění neslučitelná se životem. Kabina spadla u prvního pilíře lanovky zhruba z třicetimetrové výšky.
Při pádu kabiny lanovky na Ještěd zemřel její strojvedoucí. Druhá kabina zůstala viset, bylo v ní 15 lidí. Nikdo z nich nebyl zraněn, utrpěli ale šok » https://t.co/J47x5hgVkm pic.twitter.com/v4clkD6wjl
— ČT24 (@CT24zive) October 31, 2021
Na místo neštěstí vyrazily všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně zdravotníků. „Čtrnáct lidí z kabiny bylo ošetřeno a vyšetřeno na základně horské služby. Jednalo se především o psychické obtíže, protože samozřejmě viděli pád té lanovky,“ uvedl mluvčí liberecké záchranky Michael Georgiev. Patnáctým ošetřeným byl pracovník Českých drah, který měl psychické obtíže,“ dodal. Stav jednoho z členů pozemního personálu lanovky si podle něj vyžádal převoz do nemocnice k dalšímu vyšetření a ošetření.
Na pomoc kolegům letí z Prahy vrtulník s naší lezeckou skupinou. https://t.co/lXfJBwU1hK
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) October 31, 2021
Na možnost pádu lanovky se složky integrovaného záchranného systému pravidelně připravují, cvičení se konají každoročně. Ve více než 80leté historii lanovky ale nebyl takový zásah nutný.
Drážní inspekce odhaduje, že vyšetřování příčiny nehody potrvá nejspíš měsíce. „Podle zákona máme na vyšetření mimořádné události na drahách až 12 měsíců,“ řekl ČTK mluvčí inspekce Martin Drápal. Inspektoři se podle něj budou zabývat jak dokumentací, tak i tím, jak vypadaly technické prohlídky nebo vyjádřením pracovníků dráhy.
Pád lanovky vyšetřují také policisté, a to pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Na spekulace o příčinách neštěstí je podle mluvčího liberecké policie Vojtěcha Robovského příliš brzy. „Pravděpodobně se k tomu budou muset vyjádřit odborníci,“ doplnil mluvčí.
Lítost nad dnešní tragédií vyjádřil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). „Očekávám rychlé vyšetření příčin nehody,“ napsal hejtman na twitteru. České dráhy, kterým lanovka patří, poděkovaly na sociální síti za záchrannou akci složkám integrovaného záchranného systému a vyjádřily lítost pozůstalým po oběti neštěstí.
Údržbu lanovky plánovaly České dráhy už od května. „Od pondělí 1. 11. 2021 do pátku 12. 11. 2021 bude prováděna podzimní revize lanové dráhy a lanovka bude mimo provoz. Veřejný provoz bude obnoven v sobotu 13. 11. 2021 od 8:00 hod,“ stojí na jejich stránkách.
Ještědská lanovka patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy. Byla vybudována na náklady tehdejších ČSD známou chrudimskou firmou František Wiesner. Zahájení stavby bylo dne 15. 6. 1932 a dokončená lanovka byla uvedena do provozu 27. 6. 1933.
V letech 1971 až 1975 prošla lanovka zásadní rekonstrukcí. Rekonstrukci provedla firma Transporta Chrudim a provoz rekonstruované lanovky byl zahájen 31. 12. 1975.
Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí. Loni vyvezla na vrchol 211 000 lidí. Před dvěma lety prošlo rekonstrukcí elektrické zařízení, oprava byla spojena s výměnou pohonu a zabezpečovacího zařízení.
Loni byla lanovka kvůli koronavirovým opatřením více než 100 dnů mimo provoz, důvodem přerušení provozu byly i technické problémy. Kvůli technickým problémům stála lanovka i letos v září.