Rozhodující schůzka? Hamáček prý ANO navrhne vládu bez Babiše

Vyjednávání o vládě

Rozhodující schůzka? Hamáček prý ANO navrhne vládu bez BabišeAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Návrh, ať Andrej Babiš odejde z vlády, chce na dnešní schůzce ANO a ČSSD přednést předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Vyjednávání se tak bude týkat nejen rozdělení resortů, ale i personálního složení případné budoucí vlády.

Babišův odchod z vlády bude jednoznačně na programu schůzky, potvrdil předseda ČSSD Právu. Hnutí ANO ovšem jiného kandidáta než současného premiéra v demisi Babiše do čela vlády odmítá. ,,Přijdeme s postojem odborných týmů k věcem, na kterých nebyla dohoda a s prioritami, které chceme prosadit. Současně přijdeme i s personálními otázkami,“ uvedl Hamáček pro Právo. Dalším předmětem diskuze budou daně a rozdělení křesel, zatím mají obě strany stanoviska velmi rozdílná.

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček uvedl, že se pokusí prosadit progresivní zdanění a zavedení sektorové daně. Opačného názoru je premiér v demisi Andrej Babiš. Ten odmítá daně jakkoliv zvyšovat. Také o počtu a rozdělení ministerstev se vyjednavači ještě neshodli. ČSSD mluví až o pěti resortech, ANO o čtyřech.

Sociální demokracie se pokusí obsadit ministerstvo práce, zdravotnictví, pro místní rozvoj, financí a vnitra. Hnutí ANO už ale dříve avizovalo, že uvolní maximálně čtyři resorty a rozhodně nehodlají svým potencionálním partnerům přenechávat ministerstvo vnitra a financí. „Myslím, že to je velkorysá nabídka, když to propočtem přes mandáty,“ řekl k navrhovanému počtu ministerstev Andrej Babiš.

Nejedná se však o jediný zádrhel v jednání, které dříve vedly expertní týmy obou politických subjektů. Největší rozpory zůstávají v oblasti daní a financí. ANO odmítá daně jakkoli zvyšovat, sociální demokraté naopak prosazují progresivní zdanění a zavedení sektorové daně. „Nechceme zvyšovat daně, chceme je snižovat,“ řekl dříve novinářům před jednání na Úřadě vlády Andrej Babiš.

S tím souhlasí i platforma Zachraňme ČSSD, která vznikla okolo konzervativního křídla strany. Dle platformy má sociální demokracie při vyjednáváních prosadit kromě daňové progrese a sektorové dani například daň z přidané hodnoty na základní potraviny a na vodné a stočné. Do nedávno vzniklé platformy patří i nový místopředseda sociálních demokratů Jiří Zimola, který vyjednával s Janem Hamáčkem u prezidenta Miloše Zemana.

Podle Babiše jsou však další priority, které se budou muset projednat. „Nějak se posouváme, důležitá je karenční doba, důchody, zákon o státní službě,“ řekl dříve Andrej Babiš. Předseda sociální demokracie ale nebude mít na vyjednávání dostatek času. Za necelé dva týdny se na sjezdu ČSSD budou probírat dosavadní výsledky jednání. Podle některých sociálních demokratů je také možné, že při nepříznivých vyjednaných podmínkách by mohl být Jan Hamáček s Jiřím Zimolou na sjezdu odvoláni.

Karenční doba byla také tématem tripartity v pondělí. Zástupci zaměstnavatelů, odborů a vlády se nakonec nedomluvili a budou v jednáních pokračovat. Na stole jsou nyní tři návrhy na zrušení karenční doby. ČSSD požaduje, aby zaměstnanci dostávali v prvních třech dnech nemoci šedesát procent platu. Ministerstvo práce připravilo dvě možnosti. Přičemž dává přednost variantě, kdy nemocní dostanou třicet procent platu a zaměstnavatelé by propláceli první až jedenáctý den místo dnešního třetího až čtrnáctého dne.

Podpora komunistů

Babiš plánuje sestavit novou vládu s podporou komunistů, kteří případnou vládu ANO a ČSSD bude tolerovat, mají ale vlastní podmínky. Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že chce, aby ČSSD jasně řekla, koho chce nominovat. „Protože důvěryhodnost osob se liší. U některých osob máme důvěru, že budou realizovat program, a u některých nemáme,“ uvedl pro Právo . Komunistická strana má výhrady i k obsazení ministerstev, konkrétně ke třem až čtyřem resortům. „Pokud je postup schválen, tak jsem přesvědčen, že lze očekávat, že pokud nedojde k nějaké dramatické situaci, je velká naděje, že k dohodě dojde,“ řekl po jednání širšího vedení KSČM Vojtěch Filip.

Vyjednávání o kabinetu podle něho přináší pro KSČM rizika z pohledu její politiky. „Také si všichni uvědomujeme rizika, kdyby Česká republika dlouhodobě neměla stabilní vládu. Tu odpovědnost zatím podle toho, jak ta diskuse probíhala, na sebe KSČM je ochotna vzít,“ uvedl Filip.

Exministryně školství Kateřina Valachová, která na jednání zastupovala sociální demokracii, trvá na šedesáti procentech nemocenské, podle ní tento bod programu podpořili právě i komunisté. „Je to absolutně jasná podmínka pro vládu ze strany ČSSD. A dnes jsem měla možnost slyšet, že i ze strany KSČM. Navíc jsou na naší straně i všichni zástupci zaměstnanců,“ uvedla s odkazem na jednání ANO o menšinovém kabinetu se sociální demokracií, který by podporovali komunisté.

Vyjednávání od prosince

Andrej Babiš se pokouší vyjednávat o vládě už od prosince minulého roku. První kolo jednání pro něj však dopadlo nepříznivě, když nedostal 16. ledna důvěru Poslanecké sněmovny. Šéfa hnutí ANO podrobilo kritice několik poslanců, protože se prý dostatečně nesnažil.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka vyčítal Babišovi jeho nechuť ke konzultacím s ostatními partnery. „Tři měsíce od voleb považuji za přehlídku ztraceného času,“ řekl Jan Chvojka novinářům. „Pokud nás ANO osloví a poučí se z toho tříměsíčního martyria, které bylo k ničemu, jsme připraveni jednat,“ řekl Jan Chvojka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nabídka čtyř ministerstev pro ČSSD je velkorysá, říká Babiš

ANO nechá ČSSD maximálně čtyři ministry. Hamáček na obranu?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články