Zemřel vlivný podnikatel Martin Ulčák
ÚMRTÍ
Zemřel vlivný podnikatel Martin Ulčák, který patřil mezi tuzemské miliardáře i vlivné lobbisty. Z někdejšího předsedy Socialistického svazu mládeže se stal po revoluci úspěšný podnikatel. Podle informací serveru Motejlekskocdopole.com podnikatel podlehl ve věku 56 let rakovině trávicího traktu. Informaci potvrdil také mluvčí Ulčákovy strojírenské skupiny Witkowitz Karel Křivan.
„Byznysmen a lobbista Martin Ulčák podlehl rakovině trávícího traktu. S rakovinou už se dříve utkal, teď byl její nástup příliš silný a rychlý. Bylo mu 56 let. Máme na jeho působení velmi kritický pohled, ten ale nebudeme v dohledné době šířeji prezentovat. Zemřel člověk, při osobním setkání vždy příjemný,“ uvedl server.
Ulčák podnikal prostřednictvím pražské společnosti E-Invest, patřila mu například i firma T-Watt obchodující s elektřinou. O kontroverzním miliardáři Martinu Ulčákovi psal například časopis Forbes jako o podnikateli, který platí za mocného muže české energetiky a průmyslu a je 94. nejbohatším Čechem (časopis mu přisuzuje majetek v hodnotě 1,7 miliardy korun).
Vystudoval Vysokou školu ekonomickou (1988) a v prosinci 1989 byl předsedou Socialistického svazu mládeže (SSM), později Svazu mladých. V roce 1991 se třemi spolužáky založil firmu Geco, která je nyní největším prodejcem tabákových výrobků a má síť trafik. Mezi další jeho podnikatelské aktivity patřil například obchodník s cennými papíry Atlanta Safe.
Později se prosadil jako vlivný lobbista, který využíval své vazby z doby působení v SSM. Mimo jiné měl blízko k někdejšímu komunistickému funkcionáři Miroslavu Šloufovi, který pomáhal s politickou kariérou Miloše Zemana. Podle Hospodářských novin se s Ulčákem Šlouf v dobách Zemanovy vlády (1998 až 2002) radil třeba o privatizaci bank. Znám je také neúspěšnou snahou o ovládnutí zkrachovalé Sazky.
Na konci loňského roku představil Ulčák v Ostravě novou značku Witkowitz, která zastřešila osm strojírenských firem s celkem 1400 zaměstnanci, v nichž měl prostřednictvím svých společností rozhodující podíl. Některé z firem dříve patřily do strojírenského koncernu Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka. Ulčák byl označován za Světlíkova obchodního partnera a spojence a firmy od něj koupil, do některých vstoupil v době, kdy byly v úpadku.
Novinářům tehdy řekl, že cílem je vítkovické firmy znovu postavit na nohy a dosáhnout pro ně respektu ve světě. „Zachránili jsme strojírenskou výrobu, pro mnohé pracovní místa, jedinečné know-how. Nyní musíme dokázat to, co generace před námi – vymýšlet, vyrábět a prodávat světové výrobky,“ uvedl tehdy podnikatel.
Podle serveru Motejlekskocdopole.com způsobí náhlé úmrtí Martina Ulčáka potíže společnosti Sokolovská uhelná. „Těžkou hlavu z této nenadálé události má každopádně Jaroslav Rokos, akcionář Sokolovské uhelné, právního nástupce,“ píše server. Ten podle serveru po nedávném úmrtí předsedy dozorčí rady a většinového vlastníka Sokolovské Uhelné Františka Štěpánka čeká na výsledky komplikovaného dědického řízení, „jasné ale je, že jeho společnost si z Štěpánkovy éry přenáší robustní pohledávky právě za Ulčákem“, píše server. „Celkově mu napůjčovala podle našich informací kolem 1,1 miliardy korun, především do krkolomné vítkovické akce. Hodně z toho bylo na osobní směnky. To bude pro Rokose velmi těžké,“ dodává.