1 Česka v Pákistánu

Další průtahy u soudu. Česka zadržená v Pákistánu se rozsudku stále nedočkala

, NOVÉ

Témata: , , ,

Zahraniční agentury včetně AP uvedly, že v Pákistánu skončilo dokazování v soudním líčení s Češkou, která byla loni v lednu zadržena na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. České ministerstvo zahraničí ale sdělilo, že soud pouze rozhodl o odročení líčení na 11. ledna. Čeští diplomaté nemají informace o tom, kdy by proces mohl skončit.

AP uvedla, že lze očekávat rozsudek do konce ledna a že české občance hrozí až desetileté vězení. „Podle našich informací nedošlo k žádnému posunu,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí Michal Bucháček. Podle něj pouze státní zástupce podal soudu informace o podnětu, který podal ohledně možného zařazení dalšího obžalovaného do procesu.

„Soudce rozhodl o odročení jednání na pátek 11. (ledna),“ doplnil Bucháček. Podle něj česká diplomacie nemá informace o tom, jak dlouho by mohl ještě proces trvat. Podle AP mladá Češka během úterního krátkého jednání zopakovala, že se cítí nevinná.

Pákistánští celníci zadrželi 10. ledna 2018 na mezinárodním letišti v pákistánském Láhauru 21letou Češku Terezu H. z Uherského Hradiště, u které nalezli v kufru devět kilogramů heroinu. Žena byla zadržena poté, co prošla přes dvě kontrolní stanoviště protidrogových jednotek cestou na let do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Odtud se podle pákistánského tisku chystala pokračovat do Irska.

Speciální soud v pákistánském Láhauru vzápětí poslal zadrženou na 14 dní do vyšetřovací vazby. Vazba byla poté soudem několikrát prodloužena. Pákistánské úřady zadržely 20. ledna komplice mladé Češky. Muž byl zadržen při razii v Láhauru na základě informací, které Češka vyšetřovatelům poskytla při výslechu. Zadržený podle celní správy obchodoval s nemovitostmi.

Několikrát odročený soud

Soud s Češkou začal 1. března. Poté muselo být soudní stání několikrát odročeno kvůli absenci vyšetřovatele, nepřítomnosti dalších svědků, stávce místních soudců nebo kvůli tomu, že soudce byl delší dobu na náboženské pouti. V dubnu se souzená Češka rozhodla vyměnit svého právního zástupce, což způsobilo další průtahy. Stání se odročovala například proto, že nový právník obdržel se zpožděním podkladové dokumenty.

Češka si 24. dubna u soudu v Láhauru vyslechla obvinění z pašování drog. Kromě Češky byl obviněn ještě jeden muž, který není z České republiky. Oba u soudu vinu popřeli.

Pákistánský server Mera Mirpur v prosinci oznámil, že Tereza H. vypověděla, že přijela do Pákistánu studovat islám. Podle serveru Mera Mirpur se Češka původně přiznala, že chtěla heroin propašovat do SAE, ale později výpověď změnila. Nejenže se poučila o pákistánské kultuře, ale přijala ji také za svou. Obléká se prý do místního tradičního oděvu a zahaluje se. Server ale upozornil na to, že v minulosti například tvrdila, že drogy nepašovala a že byla zadržena bezdůvodně. Pákistánská média také uvedla, že se soudní řízení chýlí ke konci. Počátkem letošního ledna dostala Češka v pořadí již třetího soudce.

Praha zatím nemá s Pákistánem uzavřenou smlouvu o předávání vězňů. České ministerstvo spravedlnosti v březnu v souvislosti s případem obviněné Češky uvedlo, že má zájem takovou smlouvu uzavřít.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Německá policie zadržela mladíka, který zveřejnil data politiků

Poslance AfD brutálně napadli neznámí útočníci. Je těžce zraněný

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.