2 Babišova vláda

Vláda na obranu osobní svobody a penězovodů Andreje Babiše

Témata:

Vítěz parlamentních voleb převzal včera ve čtrnáct hodin středoevropského času kompletní kontrolu nad výkonnou mocí v České republice. Důvěra jeho kabinetu je v nedohlednu. Až na komunisty se zatím nikdo nehlásí k tomu, že by mu ji chtěl vyjádřit. Navzdory tomu může Andrej Babiš se svými lidmi v exekutivě dělat, co chce. Nejsou žádné pojistky. S výjimkou skrupulí, studu, citu pro věc, které od Babiše nikdo, kdo ho alespoň trochu zná, nemůže čekat. Ať Andrej Babiš udělá ve výkonné moci cokoliv, nedostane se mimo ústavu. Tyto pravomoci mu česká ústava dává.

V tvrdém testu je tady vidět jedna z velkých slabin, kdy vláda bez důvěry výkonnou moc kompletně ovládne. Je to už druhý případ po prezidentské vládě Jiřího Rusnoka. S těmito dvěma zkušenostmi se ukazuje jako výrazně lepší německý model. Tam ústava svěřuje novému kabinetu moc nad výkonnou mocí až ve chvíli, kdy získá důvěru. Každý presumptivní kancléř se ji tedy snaží co nejdříve vyjednat, protože ví, že do té doby nebude mít žádnou moc. Do té doby úřaduje končící kabinet. I jeho legitimita je ve chvíli, kdy už voliči rozdali podporu jinak, sporná. Ale rozhodně vyšší než u kabinetu bez důvěry. Ten dosluhující ji alespoň už někdy získal.

Babišova vláda působí dojmem hodně béčkového týmu složeného z lidí, kteří nemají co ztratit. Kvůli nástupu do kabinetu se nemuseli vzdát žádných zajímavých postů. Jsou to vesměs Babišovi exministři, poradci nebo různí náměstci. Kdyby to neklaplo a Babiš by se je rozhodl nahradit nějakými atraktivnějšími modely, až se mu podaří získat důvěru, mají se kam vracet. Prostě se sesunou zpět o patro níž, odkud přišli. A jede se dál.

Nová vláda je multifunkční. Dá se velmi prakticky použít na všechny alternativy, ke kterým může Andrej Babiš vývojem dospět. Pro dočasné vládnutí do případného druhého pokus. Pro dlouhodobé vládnutí, pokud se mu důvěru podaří získat. Pak by nejspíš byla jen potřeba kosmetická rekonstrukce za pár atraktivnějších modelů a osoby blízké těm stranám, které mu ve sněmovně důvěru daly. Stejně tak je tento kabinet použitelný k případnému dovládnutí do předčasných voleb, kdyby k nim Babiš po neúspěšných pokusech ve sněmovně dokázal zemi dokormidlovat.

Pusťte si první video na Echo TV – rozhovor s Mirkem Topolánkem.

Od nových ministrů už dnes slyšíme velké vize o důchodových reformách, masivních investicích a elektronizaci daňové správy. Na debatu o nich je dost času v případě, že by se Andreji Babišovi podařilo důvěru získat.

V první fázi po převzetí výkonné moci bez důvěry sněmovny je potřeba především sledovat, jak se budou ministři chovat v zajišťování osobní svobody a penězovodů do soukromého byznysu Andreje Babiše (toho času ve svěřenských fondech).

Zvýšené pozornosti hodné neuralgické body jsou zhruba čtyři. První a nejdůležitější je ministerstvo vnitra. Nový ministr Lubomír Metnar už naznačil, že se chce seznámit s tím, jak je to s vyšetřováním Čapího hnízda. V jeho resortu jde Andreji Babišovi a jeho rodině doslova o osobní svobodu. To, že by ho sněmovna nevydala k trestnímu stíhání, totiž z jeho pohledu není řešením. Obvinění by dále zůstávali jeho nejbližší. Manželka Monika, švagr a obě dospělé děti. Ve chvíli, kdy bude Babiš sněmovnou znovu vydán k trestnímu stíhání, bude dozorující státní zástupce muset řešit stížnosti všech obviněných, které už mu delší dobu leží na stole. Moc ztratí Babiš nad vyšetřováním až ve chvíli, kdy bude podána k soudu obžaloba a případ převezme justice, na niž nemá páky.

Nad případem má, byť zprostředkovaně přes státní zástupce, moc i ministerstvo spravedlnosti vedené k Babišovi velmi loajálním Robertem Pelikánem.

Dalším kritickým bodem je ministerstvo financí. Právě sem by měla dorazit dřív nebo později zpráva o Babišově případě z Evropského úřadu proti podvodům (OLAF). Babišovo vyšetřování by mohlo ohrozit i obrovské úvěry v řádech desítek miliard korun u bank. U trestně stíhaných osob mohou banky požádat o předčasné splacení půjček. Ministerstvo financí zároveň zcela bez výběrových řízení dává bankám obrovské zakázky například na státní dluhopisy.

Na první pohled nenápadným, ale z pohledu Babišových zájmů klíčovým místem je ministerstvo zdravotnictví. Tam nastupuje mladý právník Adam Vojtěch. Babišův dosavadní poradce pro tuto branži. Ten se za ty roky ve zdravotnickém byznysu velmi dobře zorientoval. Přes zdravotní pojišťovny prochází ročně 240 miliard korun. Pro veřejnost těžko srozumitelná čísla v úhradových vyhláškách přitom rozhodují, kdo bude ve zdravotnictví vydělávat. Babiš ve zdravotnictví v posledních letech masivně nakupoval třeba reprodukční kliniky nebo polikliniky. Navíc je tady už obligátní ministerstvo zemědělství s Babišovými rozsáhlými aktivitami a silně dominantním postavením na trhu a hlavně v dotacích.

Za silová ministerstva, kde se soustředí moc, se tradičně považovaly resorty financí, vnitra, obrany a zahraničí. Teď jsou podstatnější resorty k obraně osobní svobody a penězovodů Andreje Babiše.

Z nového čísla V čem jsou čeští Piráti extremisté. Pirátská strana soupeří o postavení vyzývatele ANO

Echo týdne: Demokrat z Muslimského bratrstva ● Komentář: Horste, neměl jsi s paní chodit na led ● Fokus: Sebevědomí mileniálové, jak dlouho ještě? ● Svět: Africké století

Prezident, média a neziskovky zneužili vraždu Slovenský expremiér Robert Fico nejen o západní levici
Slovo design dnes nikoho neohromí SPECIÁL: Architektura & Design

/
analytička

Zabývá se politikou a ekonomikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně komentuje ekonomiku pro Český rozhlas a Českou televizi.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.