Teror proti křesťanům. Srílanská policie kvůli vazbám na IS stále pátrá po 140 lidech. Boj s ozbrojenci
muslimský teror
Srílanská policie v souvislosti se sérií víkendových útoků na kostely a hotely v zemi stále pátrá po 140 lidech, kteří jsou podezřelí z vazeb na teroristickou organizaci Islámský stát (IS). Uvedl to v pátek srílanský prezident Maithripala Sirisena. Atentáty si podle upravené bilance vyžádaly kolem 250 lidských životů a 500 zraněných Razie na východě Srí Lanky si vyžádala 15 mrtvých.
Sirisena dodal, že s IS, který se k útokům přihlásil, byli v kontaktu někteří mladí Srílančané už od roku 2013.
Prezident také obvinil premiéra Ranila Vikremasinghea, že oslabil systém tajných služeb, protože se soustředil na stíhání vojenských činitelů kvůli možným válečným zločinům během války se separatistickými Tamily.
Podle srílanských úřadů spáchalo atentáty devět islamistů, kteří byli pravděpodobně všichni domácího původu. Úřady viní z masakru dosud málo známou islamistickou skupinu národní Tauhíd džamáate (NTJ). V jejím čele stál radikální místní duchovní Zahrán Haším, který podle úřadů zahynul při sebevražedném atentátu v hotelu Shangri-La. Policie podle agentury AP nicméně oznámila, že zadržela druhého čelního představitele skupiny.
Bezpečnostní složky dosud zatkly 76 lidí, uvedla agentura Reuters. Mezi zadrženými jsou také cizinci ze Sýrie a Egypta. V zemi je nasazeno asi 10.000 vojáků, kteří provádějí prohlídky a dohlížejí na bezpečnost u svatostánků, oznámila v pátek armáda.
Jednu z razií v pátek vojáci podnikli i v pobřežním městě Sammanthurai ve Východní provincii, uvedl armádní mluvčí. Podle televizní stanice Al-Džazíra v prohledávané budově objevili sebevražedné vesty, rozbušky a vlajku Islámského státu. Když se vojáci chtěli dostat dále dovnitř, ocitli se pod palbou. Podle mluvčího přestřelka mezi příslušníky ozbrojených sil a skupinou neznámých mužů i nadále pokračuje. Žádné podrobnosti o možných obětech zatím nejsou známy. Město Sammanthurai je vzdálené asi 325 kilometrů od metropole Kolomba.
Vláda doporučila muslimům, aby se v pátek modlili doma a nechodili do mešit, neboť zpravodajské služby varovaly před možnými odvetnými pumovými útoky. V některých mešitách v metropoli Kolombu se i přesto na pátečních poledních modlitbách sešly stovky muslimů, uvedla agentura AP. Vchod do jedné z budov střežili policisté ozbrojení útočnými puškami.
Arcibiskup Kolomba kardinál Malcolm Randžit také oznámil, že kostely na celém ostrově z bezpečnostních důvodů až do odvolání zrušily nedělní mše. Církevní představitelé podle něj obdrželi informace uniklé z bezpečnostních složek, jež popisují katolické kostely jako hlavní cíle dalších útoků. Kardinál tak věřící nabádal, aby pro svou vlastní bezpečnost zůstali doma.
Katoličtí kněží v pátek poprvé umožnili novinářům přístup do jednoho z kostelů, jenž se v Kolombu stal terčem velikonočních útoků. Podle agentury AP bylo na zemi svatostánku sklo z vysklených oken, stopy po krvi či boty obětí atentátu. Před budovou hlídkují vojáci.
Razie na východě Srí Lanky si vyžádala 15 mrtvých
Těla 15 lidí, z toho šesti dětí, byla v sobotu nalezena v domě na východním pobřeží Srí Lanky, o který přes noc bojovali vojáci s ozbrojenci napojenými na velikonoční útoky. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na policii. Razii v domě u města Sammanthurai na východním pobřeží vojáci zahájili v pátek, obležení začali střílet a odpálili tři nálože. Ozbrojenci byli podle policejního mluvčího patrně členy islamistické skupiny Tauhíd džamáate (NTJ), jíž místní úřady připisují nedělní útoky, při nichž zemřelo nejméně 253 lidí.
Město Sammanthurai leží zhruba 55 kilometrů jižně od města Batticaloa, kde se v neděli jeden z devíti sebevražedných útočníků odpálil v evangelickém kostele.
Místní vojenský velitel Aruna Jajasekara uvedl, že vojáci a policisté za denního světla podniknou ve Východní provincii další razie. Při dosavadních raziích nalezly bezpečnostní složky výbušniny, rozbušky, sebevražedné vesty a vlajky teroristické organizace Islámský stát (IS).
Ve stejné oblasti našli policisté na základě informací od zpravodajské služby 150 tyčinek plastické výbušniny, 100.000 kovových kuliček, které se dávají do sebevražedných vest, a nakonec i dodávku a oblečení, které použili ti, co byli zřejmě zapojeni do velikonočních útoků, informoval policejní mluvčí Ruvan Gunasekara.
Státní představitelé od policie po premiéra opakují, že spravedlnosti unikají další radikálové, kteří mají přístup k výbušninám. Z tohoto důvodu byla zvýšena bezpečnostní opatření na místech, kde se shromažďují věřící různých vyznání. Představitelé katolické církve zrušili do odvolání nedělní mše. Úřady vyzvaly též členy muslimské komunity, aby nechodili do mešit.
V pátek srílanská policie v souvislosti se sérií víkendových útoků na kostely a hotely v zemi uvedla, že stále pátrá po 140 lidech, kteří jsou podezřelí z vazeb na teroristickou organizaci Islámský stát (IS), jež se k útokům přihlásila. Bezpečnostní složky dosud zatkly 76 lidí, uvedla agentura Reuters. Mezi zadrženými jsou také cizinci ze Sýrie a Egypta.