Jak vycvičit rozvědčíka. Proč ceny plynu rekordně padají. O smyslu akce Sázíme Česko
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Kandidát na prezidenta Petr Pavel by měl sebrat odvahu a říci, že jeho předlistopadové postgraduální studium u vojenské rozvědky mělo rozvědčický charakter. Říká to Pavlův někdejší spolužák z kurzu Pavel Beneš. „Dostali jsme občanské průkazy s krycími jmény a začali jsme se chovat jako občané s novou identitou. Já dostal občanku na jméno Pavel Benda, pan pozdější generál na jméno Pavel Pávek,“ popisuje detaily výcviku v rozhovoru pro Týdeník Echo.
Generál v.v. Petr Pavel přitom tvrdí, že zpravodajský kurz u vojenské rozvědky (Zpravodajská správa generálního štábu) od roku 1988 studoval proto, aby se stal normálním vojenským diplomatem na některé z našich ambasád. „Například jsme měli za úkol naučit se získávat lidi. Ne každý dokáže zavést řeč s neznámým člověkem, takže jedním z úkolů bylo vybrat si neznámého člověka a nějak docílit toho, že vás pozve domů. Vy si s ním popovídáte, zjistíte, kdo to je, jaké má zájmy, kde bydlí. Údaje pak vaši školitelé verifikují,“ uvedl Beneš. Rozhovor s ním vedl Daniel Kaiser.
Lodě vezou klid a pád cen. Obavy z nedostatku plynu nebo extrémních cen se nenaplnily. Právě díky tomu, že zafungoval trh a do Evropy proudí rekordní množství LNG z celého světa. A protože ho pluje tolik, ceny prudce klesají. Koncem října se v jednu chvíli okamžitá cena plynu, obchodovaná na nizozemském uzlu TTF, který je považován za referenční bod, propadla do záporných hodnot. Více v komentáři Lenky Zlámalové.
Na svůj věk nevypadáš. Je starý člověk odstrkovaným? Platí obecná teze, podle které je starý člověk odstrkovaným druhým? Otázku je třeba zvážit na pozadí faktu, že z demografického hlediska žijeme v přelomové době. V roce 2018 bylo na světě poprvé méně dětí pod pět let než lidí nad pětašedesát. Nestárneme tedy jen jako jednotlivci. Stárne celý svět. Více v eseji Terezy Matějčkové.
„Čeká nás divoká noc. Slabý Biden je pro demokraty přítěží“. Ve Spojených státech budou kongresové volby. Jelikož spadají doprostřed prezidentského funkčního období, přezdívá se jim midterms. Volí se celá Sněmovna reprezentantů, dále 35 (třetina) senátorů, 39 guvernérů, parlamenty na úrovni států a mnoho dalších politiků. Jejich výsledek může zásadně ovlivnit administrativu Joea Bidena, který doposavad vládl za pomoci nakloněného Kongresu. Jaká jsou hlavní témata voleb a jaké mohou mít dopady, rozebral Peter Rough z think-tanku Hudson Institute. V minulosti Rough působil i v Bílém domě George Bushe mladšího a pracoval pro vedení Republikánské strany. O americké politice má perfektní přehled. Rozhovor vedl Ondřej Šmigol.
„Biopaliva jsou největší zlo vůbec. Žádné šesté vymírání druhů se nekoná“. České sociální sítě před několika týdny zaplavila svými klipy iniciativa Sázíme Česko. V tom stěžejním se dva mladí muži z Teplic – Filip Hradil a Richard Krajník – představují jako kluci, co chodí běhat do lesa a nedávno si všimli, že s lesy není něco v pořádku. Začali studovat klimatickou změnu a „najednou to všechno začalo dávat smysl: proč jsou všude ve světě rok od roku vyšší teploty, největší sucha, největší bouře, tornáda a požáry větší než kdykoli předtím“. Richard s Filipem spustili sbírku na zalesňování planin, podle záběrů soudě planin po kůrovci. Stojí u základů takových občanských kampaní erudovaná věda a za jakých podmínek dává vysazování smysl? Co si máme myslet o volebních kampaních, v nichž se slibuje vysadit milion stromů? Do Salonu Echa přišli s Filipem Hradilem diskutovat dva biologové, prof. David Storch z Centra pro teoretická studia AV ČR a UK a prof. Jakub Hruška z České geologické služby a Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Salon Echa vedl Daniel Kaiser.
Film o Myslivečkovi Il Boemo je pro pozorné. Dušezpyt o těle, zvucích a kráse. Artistní snímek scenáristy a režiséra Petra Václava nazvaný Il Boemo zachycuje nejen výseč osudů českého skladatele Josefa Myslivečka, slavně působícího v druhé polovině 18. století v Itálii, ale především poměry, jaké panovaly v pozdně barokní a vrcholně klasicistní společnosti. Více v recenzi Lukáše Novosada.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.