3 Mrazové květy

Pozoruhodný úkaz: v českých lesích jsou k vidění ledové vlasy

NOVÉ

Témata: , ,

Při procházkách lesem lze narazit na zajímavý přírodní jev zvaný ledové vlasy či mrazové květy. Jedná se o shluk tenkých dlouhých bílých vláken vyrůstajících ze dřeva, uspořádaných za sebou a připomínajících vatu. Poměrně vzácné ledové vlasy objevil v českých lesích v průběhu vánočních svátků Jaroslav Macháček. Vyfotografoval je 26. prosince v okolí vrcholu Žákova hora ve Žďárských vrších poblíž Nového Města na Moravě.

Vlákna jsou tvořena ledem, a tak při dotyku nebo při zahřátí tají. Vyskytují se jen za velmi specifických podmínek – na větvičkách listnatých stromů napadených určitým druhem houby, v teplotách těsně pod nulou a za vysoké vlhkosti, píše na svém webu Česká mykologická společnost.

Po původu vzniku ledových vlasů pátrali vědci již od 19. století, definitivní odpověď však poskytl až v minulém desetiletí Christian Mätzler z Institutu aplikované fyziky na univerzitě v Bernu spoelčně s chemičkou Dianou Hofmanovouz Institutu biologických a geologických věd v německém Jülichu a bioložkou Giselou Preussovou z Wiedtalova gymnázia v německém Neustadtu. 

Zjistili, že pro vznik ledových vlasů musí být dřevo listnáče napadeno dřevokaznou houbou černorosolem rozlitým. Samotná vlákna se pak vytvoří na základě jevu známého jako segregace ledu. Podle něj podchlazenou vodu nataženou v dřevěných pórech přitahuje již vytvořený led na povrchu. Voda z pórů následně zamrzá a vlasy tím „rostou“. Tvar ledových vlasů je pak utvářen miniaturními póry na povrchu dřeva, podobně jako při vytlačování hmoty tryskou 3D tiskárny.

Čtěte také: Asteroid velikosti autobusu o Vánocích „těsně“ minul Zemi

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla V čem jsou čeští Piráti extremisté. Pirátská strana soupeří o postavení vyzývatele ANO

Echo týdne: Demokrat z Muslimského bratrstva ● Komentář: Horste, neměl jsi s paní chodit na led ● Fokus: Sebevědomí mileniálové, jak dlouho ještě? ● Svět: Africké století

Prezident, média a neziskovky zneužili vraždu Slovenský expremiér Robert Fico nejen o západní levici
Slovo design dnes nikoho neohromí SPECIÁL: Architektura & Design

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.