Pozoruhodný úkaz: v českých lesích jsou k vidění ledové vlasy
Mrazové květy
Při procházkách lesem lze narazit na zajímavý přírodní jev zvaný ledové vlasy či mrazové květy. Jedná se o shluk tenkých dlouhých bílých vláken vyrůstajících ze dřeva, uspořádaných za sebou a připomínajících vatu. Poměrně vzácné ledové vlasy objevil v českých lesích v průběhu vánočních svátků Jaroslav Macháček. Vyfotografoval je 26. prosince v okolí vrcholu Žákova hora ve Žďárských vrších poblíž Nového Města na Moravě.
Vlákna jsou tvořena ledem, a tak při dotyku nebo při zahřátí tají. Vyskytují se jen za velmi specifických podmínek – na větvičkách listnatých stromů napadených určitým druhem houby, v teplotách těsně pod nulou a za vysoké vlhkosti, píše na svém webu Česká mykologická společnost.
Po původu vzniku ledových vlasů pátrali vědci již od 19. století, definitivní odpověď však poskytl až v minulém desetiletí Christian Mätzler z Institutu aplikované fyziky na univerzitě v Bernu spoelčně s chemičkou Dianou Hofmanovouz Institutu biologických a geologických věd v německém Jülichu a bioložkou Giselou Preussovou z Wiedtalova gymnázia v německém Neustadtu.
Zjistili, že pro vznik ledových vlasů musí být dřevo listnáče napadeno dřevokaznou houbou černorosolem rozlitým. Samotná vlákna se pak vytvoří na základě jevu známého jako segregace ledu. Podle něj podchlazenou vodu nataženou v dřevěných pórech přitahuje již vytvořený led na povrchu. Voda z pórů následně zamrzá a vlasy tím „rostou“. Tvar ledových vlasů je pak utvářen miniaturními póry na povrchu dřeva, podobně jako při vytlačování hmoty tryskou 3D tiskárny.