ČSSD propadla ve městech, nebude v Praze Hradci či Ústí. Dle Hamáčka se ale odrazila ode dna
VOLBY
Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl novinářům vicepremiér Hamáček. Jedna z tradičních českých stran a součást nynější vládní koalice ČSSD se nedostane do městských zastupitelstev v Praze, Hradci Králové, Ústí nad Labem či ve Zlíně. Pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do zastupitelstva socialisté v letošních komunálních volbách nepřekročili ani v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Liberci a některých okresních městech.
V Karlových Varech a Českých Budějovicích budou sociální demokraté bez zastupitele také poprvé od roku 1990. Ve Varech měli po minulých volbách pět mandátů a stali se součástí rady, nyní nepřekročili tři procenta. V Budějovicích ČSSD minule skončila druhá a s devíti zastupiteli rovněž vstoupila do rady. Letos dostala 4,83 procenta hlasů.
Poprvé po roce 1989 chybějí sociální demokraté také v zastupitelstvu Hradce Králové, kde jsou nyní v radě města. Volby zde vyhráli v roce 2010. Tentokrát ale dostali jen 3,33 procenta hlasů.
V Ústí nad Labem skončila ČSSD těsně pod třemi procenty, v minulých volbách byla třetí s 11,7 procenta hlasů a měla pět mandátů. Ještě v roce 2010 zde volby vyhrála a její člen Vít Mandík obsadil místo primátora.
Ve Zlíně měli sociální demokraté po minulých volbách šest zastupitelů, součástí koalice se nestali. V nynějších volbách ČSSD s podporou SPOZ a nezávislých dostala 4,17 procenta. V Liberci nyní ČSSD získala jen těsně přes dvě procenta, před čtyřmi lety skončila čtvrtá, čímž si zajistila čtyři mandáty. Také v Liberci byla strana v zastupitelstvu vždy od roku 1990.
Sociální demokracie se na rozdíl od minulosti nestane součástí zastupitelstva ani v Příbrami, kde dostala 4,78 procenta hlasů. Ve vedení města přitom kdysi měla hlavní slovo, v dosavadním zastupitelstvu držela čtyři křesla.
Podobně ČSSD neuspěla v Jablonci nad Nisou, obdržela 4,22 procenta. V minulém volebním období přitom ve městě vládla spolu s ODS. Stejně i v Mostě sociální demokraté dostali 3,29 procenta, po předchozích volbách měli s víc než sedmi procenty tři zastupitele.
V Turnově ČSSD, která zde byla před čtyřmi roky třetí se 13 procenty a čtyřmi mandáty, letos dostala 4,3 procenta hlasů. V Rokycanech sociální demokraté minulé komunální volby vyhráli s téměř pětinou hlasů, nyní jich získali 4,72 procenta.
Šéf ČSSD Hamáček nicméně vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.
Hamáček řekl, že výsledek není důvodem k velkým oslavám, zároveň se však nejedná ani o žádnou katastrofu, kterou někteří odhadovali. Míní, že si strana polepšila proti sněmovním volbám. „Skončit čtvrtí z hlediska mandátů (v komunálních volbách) a třetí v postupujících kandidátech do Senátu považuji za solidní výsledek a signál, že se ČSSD odrazila ode dna,“ prohlásil.
Strana sklízela úspěchy tam, kde je konsolidovaná, řekl Hamáček. Ocenil práci sociálních demokratů v Karviné, Náchodě či Frýdku-Místku. „Ukázalo se, kde nám voliči věří a kde ještě musíme zapracovat,“ uvedl. Volby podle Hamáčka nebyly celostátním referendem o sociální demokracii ani o vládě. „Ukázalo se, že občané nám věří a ještě musíme zabrat,“ dodal. Problém ČSSD vidí ve větších městech, kde chce hledat nová programová témata, například dostupnost bydlení.
Vyříkat si výsledky budou mít straníci v regionech příležitost na okresních a krajských konferencích, které vyústí v březnový sjezd s volbou vedení. Místopředseda Jiří Zimola se v hodnocení shodl s Hamáčkem. „Není to na to, abychom se sebevraždili, ale na druhou stranu to není žádný důvod k jásotu,“ řekl.