1 nenávist sympatizantů islamistů

Krutost nejen vrahů. Stoupenci islamistů posílají rodinám turistek záběry a fotky podřezaných dívek

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Nejenže se musejí vypořádat se smrtí svých dcer, nyní jsou rodiny Marene Uelandové a Louisy Vesterager Jespersenové nuceny čelit krutým vzkazům, které jim na sociálních sítích nechávají podporovatelé islamistů, již mladé turistky patrně zavraždili. Na účty rodičů 24leté Dánky a 28leté Norky dorážejí snímky přímo z incidentu i záběry, jejichž pravost ve čtvrtek potvrdily dánské zpravodajské služby, informoval britský Daily Mail. Těla mladých žen byla nalezena v pondělí deset kilometrů od obce Imlíl v Maroku jižně od Marakeše. 

Video natočené přímo vrahy bylo podle všeho odesláno přes komunikační program přímo přátelům a rodině LouisyVesterager Jespersenové. Materiál má pocházet od sympatizantů Islámského státu. Fotografie z brutálního mordu se pak objevují také ve facebookovém chatu Irene Uelandové, Maren. Část komentářů je v arabštině. Pod fotografii její dcery, kterou umístila veřejně na svůj facebookový profil, nicméně jednoznačně převládají vyjádření soustrasti a povzbudivé vzkazy. 

V souvislosti s vraždou turistek bylo v Maroku v pátek a ve čtvrtek zatčeno dalších devět lidí, informovala  marocká policii.  Marocké úřady vraždu vyšetřují jako teroristický čin a již předtím zadržely tři až čtyři podezřelé.

Těla čtyřiadvacetileté Dánky Louisy Vestagerové Jespersenové a osmadvacetileté Norky Maren Uelandové objevil v pondělí francouzský pár deset kilometrů od obce Imlíl. Ta slouží jako výchozí bod pro výstup na horu Tubkál, nejvyšší vrchol pohoří Vysoký Atlas.

Marocké úřady již dříve informovaly, že zatkly čtyři podezřelé, kteří v jednom z videí zveřejněných na sociálních sítích přísahali věrnost teroristické organizaci Islámský stát (IS). Oněch dalších devět lidí bylo zatčeno v několika městech na severu, západě a v centrální části Maroka, včetně regionálních metropolí Marrákeš a Tanger. Zadržení čelí obvinění z „vazeb na pachatele teroristického činu“.

Celkem tak bylo zatčeno už 13 lidí. Zatčení podle vyšetřovatelů u sebe měli zbraně a „podezřelý materiál“ určený k výrobě výbušnin.

Dánské zpravodajské služby ve čtvrtek potvrdily, že ověřily věrohodnost videa, které se objevilo na internetu a na němž je zachycena vražda jedné z turistek. Žena v záběru křičí, zatímco jí jeden z mužů podřízne hrdlo kuchyňským nožem. Videem se zabývá také norská policie, podle níž může být autentické.

Podle marockých médií byla jedna ze zavražděných turistek nalezena ve stanu, zatímco tělo druhé leželo bez hlavy venku. V blízkosti stanu turistek si postavili stan asi tři muži, kteří po vraždě místo opustili.

Čtěte také: Brutální vraždu skandinávských turistek v Maroku si pachatelé natočili, video koluje po internetu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.