Boj o platy učitelů neskončil. Opozice chce splnit vládní slib
Platy učitelů
Vláda má splnit svůj slib, zaznělo den před jednáním sněmovny o státním rozpočtu z úst většiny opozičních stran. Chtějí totiž tlačit na původně slibované patnáctiprocentní navýšení platů v roce 2020. Vládní rozpočet nyní předpokládá osmiprocentní růst tarifů, odbory žádaly deset procent. Růst platů je součástí projednávání rozpočtu na příští rok, ke kterému se ve středu vrací sněmovna. Požadavkem dodatečného navýšení platů ve školství se má ve středu zabývat i koaliční rada.
Poslanci většiny opozičních stran chtějí dosáhnout patnáctiprocentního navýšení platů učitelů v příštím roce. STAN a ODS požadují přesun dalších 5,5 miliardy korun do rozpočtu ministerstva školství, o téže částce dříve hovořila TOP 09. KDU-ČSL chce do školství přidat pět miliard korun, stejně tak Piráti.
Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) vláda činí kroky k tomu, aby splnila svůj závazek, že v roce 2021 bude průměrný plat pedagogů činit 150 procent z průměru v roce 2017.
Vláda na jaře plánovala zvýšení částky na výdělky učitelů o 15 procent. Kabinet ale schválil navýšení tarifního základu platů učitelů o osm procent, což představuje osm miliard korun. Zbytek má jít na odměny a příplatky. Odbory žádaly růst tarifů o deset procent, na začátku listopadu kvůli tomu zorganizovaly stávku. Podle místopředsedy ODS Martina Baxy by v případě patnáctiprocentního navýšení mělo jít deset procent do tarifů a pět procent do nenárokové složky.
TOP 09 dříve mluvila o stejné částce jako STAN a ODS, tedy 5,5 miliardy, které by chtěla přesunout z peněz, kterými vláda dotuje jízdné ve vlacích pro mládež a důchodce. „Pokud chceme kvalitní školy, musíme dobře zaplatit učitele,“ uvedla předsedkyně Markéta Pekarová Adamová. TOP 09 chce podpořit také financování investic ve školství, nepedagogických pracovníků a posílení mediální výchovy. Do školství zamíří podle Pekarové nejvíc z celkem 22 pozměňovacích návrhů TOP 09.
Hnutí SPD připravilo pozměňovací návrhy na přesun zhruba 4,5 miliardy korun. Poslanci chtějí zvýšení peněz například ve prospěch sociálních pracovníků nebo speciálního školství.
„Desetiprocentní růst platů učitelů nestačí na růst kvality“
Vládou navrhovaný osmiprocentní růst tarifního základu platů učitelů v příštím roce podle Svazu průmyslu a dopravy nestačí na přilákání kvalitních zájemců o učitelské povolání. Vzhledem k tomu, že platy mají vzrůst i jinde, požaduje svaz, aby se částka na výdělky pedagogů zvýšila ještě o zhruba 4,5 miliardy korun. Peníze uvnitř projednávaného rozpočtu na příští rok by se podle něj mohly přesunout například z obsluhy státního dluhu. Sdělila to mediální zástupkyně svazu Lenka Dudková.