„Babiš chce uniknout odpovědnosti.“ Vystřídat ho může úřednická vláda

CO SE DOMLOUVALO SE ZEMANEM?

„Babiš chce uniknout odpovědnosti.“ Vystřídat ho může úřednická vláda
Premiér Babiš na jednání s prezidentem Zemanem, Lány, 5. listopadu 2020 Foto: Jiří Ovčáček
2
Domov

Ladislav Šustr

Nepříznivé průzkumy, špatná situace s koronakrizí nebo také příprava na sněmovní volby v příštím roce. To jsou důvody, které se nyní objevují s koncem Babišovy menšinové vlády, kterou by mohl nahradit úřednický kabinet. Ten má velmi v oblibě prezident Miloš Zeman, který si jej mohl vyzkoušet po pádu Nečasovy vlády. Politici se ale shodují, že by Babiš měl svůj kabinet dovést k volbám v příštím roce a složit tak účet před voliči. V opačném případě by jen utekl od odpovědnosti.

Možnost ukončení vlády Andreje Babiše a jeho nahrazení dočasnou úřednickou vládou se v politickém zákulisí řeší již delší dobu. Spekulace zesílily poté, co se Babiš v poslední době dvakrát sešel s prezidentem Milošem Zemanem, aniž by jednání jakkoli komentovali.

O stejné variantě psal deník Echo24 již v průběhu října. „Situace by se měl ujmout prezident Miloš Zeman. Přimět svého chráněnce Babiše, aby se odklidil do ústraní. Sestavit krizový prezidentský kabinet se zastoupením všech parlamentních stran, do jehož čela by usedl nějaký schopný manažer nebo technokrat, který bude mít Zemanovu důvěru a parlamentní strany zprava doleva ho budou schopny respektovat,“ uvedla tehdy analytička Lenka Zlámalová. Více zde.

Další vlnu úvah o změně vlády rozvířil server Seznam zprávy, podle kterého se o úřednické vládě mluvilo i u komunistů, kteří vládu podporují. Podle serveru Seznam by se měl do čela úřednické vlády postavit ředitel polostátní společnosti ČEZ Daniel Beneš, který má se Zemanem dobré vztahy. S Benešem měl pak v poslední době jednat i šéf komunistů Vojtěch Filip. Redakce Echo24 vyjádření Daniela Beneše shání.

Poslanec a někdejší místopředseda KSČM Leo Luzar však nevidí možnost úřednické vlády jako reálnou, i když proběhlé schůzky potvrzuje. „Jsou dávány dohromady faktické údaje s domněnkami, které jsou spojené s konspirací. Faktem je, že ke konci volebního období se uvádějí podobné tendence na rychlejší ukončení volebního období. To je všeobecně známé, stejně jako fakt, že pak nastupuje úřednická vláda. O tom by mohl vyprávět pan Topolánek. Když na tom postavíte aktuální dění ve sněmovně a současnou dobu s pandemií, tak máte druhý moment, který může svědčit o nějakých analýzách,“ řekl pro Echo24 Luzar.

Podle něj je ale ve hře více jmen, která by mohla být v popředí úřednické vlády. Skloňuje se například i jméno někdejšího Zemanova premiéra a současného guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Úřednickou vládu by ale Luzar nechtěl preferovat. „Já jsem odpůrce úřednické vlády, protože by vláda měla mít zodpovědnost nejenom v dobrých časech, ale také v těch horších. Jsem příznivcem toho, aby Babišova vláda dokončila svůj mandát, protože by se poté zodpovídala voličům,“ řekl Luzar.

Otázkám o konci Babišovy vlády nahrávají také spory, které mezi sebou hnutí ANO spolu se sociální demokracií mají. Menšinový kabinet se pře hned o několik témat, jako jsou daně, rušení superhrubé mzdy nebo podoba minimální mzdy. Opozice v minulosti také dala několikrát najevo, že až skončí nouzový stav, tak by měla Babišova vláda znovu žádat sněmovnu o důvěru. To by nahrávalo ukončení vládnoucího kabinetu.

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan ale nechce tento krok unáhlit. „Pan ministr zdravotnictví chce delší dobu na nouzový stav, tak nám to jako opozici dává delší čas na další strategická jednání,“ řekl pro Echo24. V případě konce Andreje Babiše by ale zůstala velká moc v rukou Miloše Zemana, což je podle Rakušana nebezpečné. „Snímat teď zodpovědnost za všechno, co se stalo za vlády Andreje Babiše, mi nepřijde úplně rozumné. Pokud mám srovnat dvě zla, tedy že by dovládla příšerná vláda a zodpovídala se za všechny problémy, které ještě přijdou, nebo by vládl kabinet prezidenta Zemana, tak radši ať dovládne ta současná,“ řekl Rakušan.

Dohnat vládu k žádosti o důvěru inicioval šéf ODS Petr Fiala. Podle vyjádření pro Seznam zprávy by si Fiala dovedl představit náhradní kabinet, se kterým by souhlasily všechny strany. Pro Echo24 nicméně uvedl, že se stále jedná o spekulaci, kterou nechce komentovat. „Pro premiéra by samozřejmě bylo pohodlné vyvléct se z odpovědnosti a věnovat zbylý čas kampani, ale zatím jsou to jenom spekulace a nemá smysl to více komentovat,“ řekl Petr Fiala.