20 000 podpisů tlačí na poslance. Zaměstnanci prý nechtějí pracovat o svátcích
Regulace prodejní doby
Obchody mají mít o svátcích zavřeno a zaměstnanci mají být doma. Tak argumentují odboráři, kteří podporují zachování stávající podoby zákona o regulaci prodejní doby. Novela půjde v březnu do třetího čtení a pro zaměstnance může také skončit velkou prohrou. Pozměňovací návrh Miroslava Kalouska počítá s tím, že se celý zákon zruší a o svátcích se všechny obchody pro zákazníky otevřou. Odboráři proto uspořádali petici, pod kterou získali na dvacet tisíc podpisů.
Novela zákona se týká omezení prodejní doby v maloobchodu a velkoobchodu. Kvůli kompromisu při schvalování zákona se nakonec pod regulaci dostalo sedm svátků z celkových třinácti. Ve sněmovně přijde na další schůzi na řadu projednání novely, která může z regulace vyjmout velkoobchody, zrušit celý zákon nebo rozšířit regulaci na všechny svátky.
Poslední možnost prosazují lidovci, kteří současnou úpravu považují za zmatenou. Ti mají podporu u odborářů, kteří se také staví velmi kriticky k vyjmutí velkoobchodů z regulace. V minulosti proto Unie zaměstnavatelů obchodu, logistiky a služeb rozjela petici, pod kterou se podepsalo na 20 tisíc zaměstnanců. Odboráři následně petici předali Poslanecké sněmovně, kde zamířila do petičního výboru.
Ve sněmovním orgánu se pak strhla diskuze, zda je regulace potřebná či nikoliv. Odpůrci zákona namítají především to, že není spravedlivý. Restaurace a multikina mají o svátcích otevřeno a mnohdy od dopoledne do pozdních večerních hodin. Proti regulaci otevírací doby se na výboru postavil zejména náměstek ministryně průmyslu a obchodu Ivan Pilný (ANO). „U tohoto zákona nebylo provedeno hodnocení dopadů regulace RIA. Nebyl proto připraven legislativně dobře,“ řekl bývalý ministr financí.
Sama ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na začátku února uvedla, že se postaví proti tomuto zákonu. „Já budu osobně bojovat za to, aby v rámci liberalizace (tržního prostředí) byl zrušen zákon regulace prodejní doby v maloobchodu. Ten zákon je přežitý,“ řekla Nováková o zákonu, který je platný od roku 2016.
Ve sněmovně tak s největší pravděpodobností projde novela, na kterou se shodlo hnutí ANO s ODS. Ta počítá s tím, že se ze zákona vyjmou velkoobchody. „Velkoobchody zásobují nebo u nich nakupují také provozy s nepřetržitým režimem, jako jsou zdravotnická zařízení, hotely, hostely nebo jiná ubytovací zařízení, sociální ústavy nebo dětské domovy. V důsledku stávající právní úpravy je ohroženo zásobení těchto provozů, neboť ty nakupují na denní bázi zvláště čerstvé potraviny nebo rychle se kazící potravinářské zboží,“ napsali společně poslanci ANO a ODS do návrhu.
Poslanci hnutí ANO jsou však nejednotní. Na hospodářském výboru vystupoval Patrik Nacher v pozici obhajovatele chystaného vyjmutí velkoobchodů. Oproti tomu poslanec Jiří Bláha se zaměstnanců zastával. „Zamyslete se nad podstatou svátků, jsou to dny pracovního klidu a ten by měl být pro všechny bez rozdílu. Uvědomme si, proč jsme zavedli svátky – aby byli doma a trávili je v klidu,“ řekl Jiří Bláha, který je sám podnikatel.
Na stole poslanců leží také návrh, který prosazuje Miroslav Kalousek. Tedy úplné zrušení zákona o regulaci prodejní doby. „Ten zákon omezuje podnikatele, omezuje je dost nesmyslně limitem 200 metrů, který je vycucaný z prstu,“ řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj by o otevírací době měl každý obchod rozhodovat sám. Stát by do podnikání neměl mluvit.