1 Zdanění církevních restitucí

„Urážka nejvyšší instituce v zemi.“ Opozice piluje ústavní stížnost na zdanění církevních náhrad

Aktualizujeme

Témata: , , ,

Kontroverzní zdanění církevních restitucí, které má platit od Nového roku, už brzy může zarazit Ústavní soud. Stížnost k němu totiž zanedlouho podají poslanci i senátoři několika politických stran. Za Senát ji předloží lidovci s podporou dalších senátorských klubů, ale vlastní chystá i STAN. V Poslanecké sněmovně vzniká stížnost v ODS.

„V některém ze dnů v tomto týdnu nebo počátkem dalšího stížnost oficiálně představíme, bude podána k Ústavnímu soudu z úrovně Senátu. Autorem je KDU-ČSL, spolupodepsaní pod tím budou i senátoři STAN, ODS, z klubu Senátor 21 a podstatná část ČSSD,“ řekl deníku Echo24 předseda lidovců Marek Výborný s tím, že stížnost je precizně propracovaná a má asi 60 stran.

Výborný nechtěl odhadovat, jak a kdy Ústavní soud rozhodne. Připomněl ale, že problematická je účinnost zákona, který zdanění církevních restitucí umožňuje. Platit má totiž už od 1. ledna 2020. „Nejsem si jist, zda do té doby Ústavní soud rozhodne,“ uvedl.

Ústavní stížnost vzniká i v Poslanecké sněmovně, jako první ji ale podají senátoři. „Stížnost mám de facto připravenou, jen probíhají ještě konzultace s ostatními kluby. Podpisy budou sbírány během tohoto týdne. A jak jsem již dříve signalizoval, dám přednost senátorům a nechám je podat návrh jako první,“ uvedl pro Echo24 předseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS).

Stížnost na zdanění církevních restitucí z dílny KDU-ČSL nicméně není jediná, která v Senátu vznikne. STAN totiž připravuje vlastní stížnost. „Žádný ze senátorů z klubu STAN nepodepsal a ani nezvažuje podpis pod návrh na zrušení zákona o zdanění církevních náhrad předkládaného KDU-ČSL,“ uvedl pro Echo24 senátor Zdeněk Hraba. „A to z prostého důvodu. My senátoři sdružení v klubu Starostové a nezávislí podáváme návrh, kde se zaměřujeme na problematiku přijatého návrhu zákona směrem k porušování principů právního státu a narušování právní jistoty. Návrh KDU-ČSL řeší spíše hodnotovou rovinu v souvislosti s konkrétním případem církví,“ dodal senátor Hraba.

Výhra KSČM

Zdanění církevních restitucí byla jednou z podmínek, jíž komunisté podmínili podporu vlády ANO a ČSSD. Senátoři za ČSSD spolu s dalšími opozičními kluby ale krok odmítli, když o něm horní komora hlasovala. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se ke stížnosti senátoři za vládní sociální demokraty postaví. Místopředseda klubu Jiří Dienstbier pro Echo24 řekl, že o nikom konkrétním, kdo hodlá ústavní stížnost podpořit, neví, nevylučuje ale, že takoví v klubu budou. „O nikom konkrétním nevím, nevylučuji to, nemáme v klubu žádné jednotné stanovisko. Každý se bude rozhodovat podle sebe. Osobně jsem byl pro zamítnutí zdanění, mám pochybnosti o ústavnosti, ale stížnost aktivně nepodpořím,“ řekl deníku místopředseda klubu ČSSD Jiří Dienstbier.

Předsedové České biskupské konference Dominik Duka, Ekumenické rady církví Daniel Ženatý a Federace židovských obcí Petr Papoušek ve společném prohlášení nedávno uvedli, že zdanění finančních náhrad způsobí církvím vážné finanční obtíže, a pro některé menší může být dokonce likvidační. Novelu považují za nemravnou a protiústavní.

Velice tvrdě se vůči zdanění církevních restitucí nedávno na svátek svatého Vojtěcha vymezil kardinál Dominik Duka. Při mši 23. dubna v katedrále svatého Víta označil zdanění církevních náhrad za urážku „nejvyšší instituce v této zemi“. „Nejde o peníze, jde o urážku nejvyšší instituce v této zemi. Ať si to přeberou soudruzi a soudružky a poslanci z kterékoli partaje,“ hřímal Duka.

Dále čtěte: „Novela druhé komunistické krádeže“ míří k Ústavnímu soudu. Její odpůrci mají šanci na úspěch

Komunisti vyhráli, všechny církve mají platit daň. Opozice se obrátí na Ústavní soud

Komunistická krádež, na kterou čeká ústavní stížnost. Senát má na stole církevní restituce

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.