Komunistická krádež, na kterou čeká ústavní stížnost. Senát má na stole církevní restituce

Církevní restituce

Komunistická krádež, na kterou čeká ústavní stížnost. Senát má na stole církevní restituceAKTUALIZOVÁNO
Horní komora Parlamentu ČR Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Pokud návrh na zdanění církevních náhrad projde, ODS okamžitě podá stížnost k Ústavnímu soudu. Podobný postup chystá i senátorský klub Starostové a nezávislí, kteří si v horní komoře vyjednali potřebnou podporu u dalších klubů. Takový osud čeká sporné církevní restituce, které si v Poslanecké sněmovně prosadili komunisté za podpory hnutí ANO, SPD a sociální demokracie. Proti však byla pravicová opozice, která má v horní komoře převahu. Církve při příležitosti projednání varují před rozpínajícím se vlivem komunistické strany, která má na vládu největší vliv po třiceti letech.

Senátní ústavně-právní výboru už v minulém týdnu horní komoře doporučil, aby byl návrh vrácen zpět do Poslanecké sněmovny. Potvrdil tak rozhodnutí hospodářského výboru, který také jednoznačně doporučil Senátu, aby se předlohou znovu zabývali poslanci. Senátorům nejvíce vadilo, že zdanění náhrad je zřejmě protiústavní i s ohledem na smlouvy, které stát uzavřel s církvemi během majetkového vypořádání.

Horní komora také vzkázala, že zdanění je pouze politickým důvodem komunistické strany, kterou museli odsouhlasit poslanci hnutí ANO a sociální demokracie, jinak by vláda nezískala důvěru. Obhájci novely zákona argumentují tím, že církvím byly nadhodnoceny finanční náhrady, které byly schváleny v roce 2012. Tak se vyjadřuje i předseda vlády Andrej Babiš, který komunistům při skládání vlády slíbil pro tento bod podporu.

„Tyto náhrady byly prodražené asi o 54 miliard, sám jsem se tím zabýval,“ řekl dříve Andrej Babiš. O číslo se opíral z údajné analýzy vypracované na ministerstvu financí. Nakonec však šéfka resortu Alena Schillerová uvedla, že žádná analýza neexistuje.

Pokud by zákon o církevních restitucích přeci jenom prošel, podali by politici podnět k Ústavnímu soudu. „ODS je v případě schválení zdanění církevních restitucí připravena iniciovat podání žaloby k Ústavnímu soudu. Pevně věřím ve zdravý rozum, který nedovolí, aby tato nespravedlivá změna zákona vstoupila v platnost,“ řekl pro Echo24 Petr Fiala. Podobný postup připravuje i senátní klub KDU-ČSL a nezávislých, který již podniká právní kroky. 

Oproti tomu senátní klub Starostové a nezávislí už pro podání stížnosti získal potřebnou podporu. „Návrh novely zákona o církevních restitucích zcela popírá – jak judikoval Ústavní soud i v nedávné době – že církve mají právo legitimně očekávat, že smlouvy uzavřené mezi církvemi a státem se musí a budou dodržovat. Obdobně se Ústavní soud právem postavil proti dodatečnému zdanění v případě státního příspěvku na stavební spoření, tedy v případě, kdy mělo novým zákonem dojít ke změnám již uzavřených smluv,“ řekl senátor Zdeněk Hraba (STAN). Tři nejsilnější kluby v Senátu navíc pravděpodobně přijmou usnesení, kterým tento návrh odsoudí.

Bouřlivá diskuze ve sněmovně

Při projednávání zákona ve třetím čtení se ve sněmovně strhla bouřlivá diskuze. Během tříhodinového projednávání kritizovala velká část opozice snahu komunistů sebrat církvím náhrady. „Hrajete tuhle nefér cinknutou odpornou hru, ale neuvědomujete si, že tím opovrhujete právním státem. A říkáte to všem občanům. Proč by měli občané dodržovat právní pořádek v České republice, když jím opovrhuje premiér a jeho nejbližší spolupracovníci,“ řekl ve sněmovně předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Pirát Mikuláš Ferjenčík si na adresu hnutí ANO přisadil a vzkázal jim, že akorát chtějí „zavřít hubu komunistům, aby podpořili vládu“. Předseda ODS Petr Fiala po schválení zákona kritizoval vládní politiky, komunisty a SPD. „Argumenty zastánců zdanění církevních restitucí při diskusi v Poslanecké sněmovně byly ostudné a nikdy by mě nenapadlo, že se něčeho podobného třicet let od pádu komunismu dočkám. Nepřistupujme na překrucování historie a na tlak KSČM. Ustupování komunistům se v historii nikdy nevyplatilo,“ řekl Petr Fiala.

Po jednání Miroslav Kalousek uvedl, že se jedná o komunistickou krádež. „Nabývám dojmu, že hlavním motivem je projev antisemitismu. Zákonem utrpí i Federarace židovských náboženských organizací a o to mnohým vládním poslancům jde především,“ napsal na svůj Twitter Miroslav Kalousek.

Církve se bojí o právní klima

Komunistický návrh po odhlasování kritizovali také představitelé církví. Podle nich je na návrhu patrná komunistická snaha po moci, která se jim naskytla po bezmála třiceti letech. „Církev netvoří nenažraní preláti, ale jsou to občané této země, kteří v době nacismu i komunismu pracovali, snášeli perzekuci, které jste připravili o jejich domovy, o jejich statky, o jejich majetek. To všechno jsou členové našich církví, nejenom té katolické. Je skutečně smutné, že tento návrh, který byl předložen bez jakékoliv dokumentace zmíněných tvrzení, mohl spatřit světlo světa v budově parlamentu, který před třiceti lety sliboval nápravu a návrat právního řádu,“ uvedl kardinál Dominik Duka. 

„Mnohem větší strach než o peníze mám ovšem o právní klima u nás, kdy se relativizují jistoty právního státu a na Ústavní soud se spoléhá ne jako na pojistku demokracie, ale jako na běžný prostředek řešení důsledků nezodpovědných politických rozhodnutí,“ řekl generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl.

Biskup Václav Malý po hlasování připomněl, že se po třech desítkách let zvyšuje vliv komunistů. „Komunisté zvedají hlavu a drží vládu v šachu. Zpupně si určují, co chtějí prosadit. Vláda lavíruje mezi reálnými možnostmi s ohledem na budoucnost a sociálním podbízením. Třicet let po listopadu je to varující. Pokrčit rameny a mávnout rukou není řešením,“ uvedl Václav Malý.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

ODS podá žalobu k Ústavnímu soudu, pokud projdou církevní restituce

Knihu Grebeníčka o církevních restitucích pokřtil ministr kultury Staněk. Ostuda, míní nejen lidovci

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články