Dohady kolem setkání Putinova patriarchy Kirilla s papežem Františkem
DOMLOUVÁ SE SETKÁNÍ?
Zástupce moskevského patriarchátu se ve čtvrtek ve Vatikánu setkal s arcibiskupem Paulem Gallagherem, který má ve Vatikánu funkci odpovídající ministrovi zahraničí. Podle agentury APA možná jednali i o případném setkání moskevského patriarchy Kirilla s papežem Františkem, které by se mohlo uskutečnit v polovině září v Kazachstánu.
„Při svém dlouhém rozhovoru hovořili o aktuálních otázkách týkajících se vztahů mezi ruskou pravoslavnou církví a římskokatolickou církví,“ informovala bez bližších podrobností na svých stránkách ruská pravoslavná církev o setkání Gallaghera s metropolitou Antonijem, který má podle APA v moskevském patriarchátu na starosti vnější církevní vztahy.
O možném setkání papeže Františka s hlavou ruské pravoslavné církve Kirillem, který má blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a podporuje ruskou agresi vůči Ukrajině, média spekulují už několik měsíců.
V dubnu papež řekl, že Vatikán chystal schůzku s Kirillem na polovinu června v Jeruzalémě, ale nakonec ji zrušil. „Naše diplomacie došla k závěru, že schůzka nás dvou v této době by mohla vést k mnohým nedorozuměním,“ řekl papež posléze médiím. Papež František ruskou invazi na Ukrajinu opakovaně odsoudil a mnohokrát vyzval k okamžitému ukončení války.
Novým termínem schůzky, o němž se spekuluje, je 14. či 15. září, kdy se papež i Kirill zúčastní v Kazachstánu světového kongresu představitelů různých náboženství. Agentura APA ve čtvrtek napsala, že zatím není jasné, zda tam budou hlavy katolické a ruské pravoslavné církve spolu hovořit.
František se s Kirillem setkal v roce 2016 v Havaně, což byla první schůzka hlavy katolické církve a předního lídra církve pravoslavné od takzvaného velkého schizmatu z roku 1054. Tehdy se křesťanská církev rozpadla na část, která uznává za svou hlavu papeže, a pravoslavnou či ortodoxní, jež je volně podřízena konstantinopolskému patriarchovi. Ruský patriarcha Kirill tak formálně hlavou pravoslaví není, jeho autorita ale vyplývá z počtu ruských věřících.