Rada bezpečnosti odsoudili uznání Jeruzaléma. USA to vetovaly
Spor o hlavní město Izraele
Spojené státy v úterý vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která měla odsoudit uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Pro návrh rezoluce, který předložil Egypt, hlasovalo všech ostatních 14 zemí Rady bezpečnosti. Text byl reakcí na nedávné prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele vyvolal bouřlivé protesty zejména v muslimském světě.
Rezoluce vyjadřovala „hlubokou lítost nad nedávným rozhodnutím týkajícím se statusu Jeruzaléma“, aniž podle agentury Reuters konkrétně zmiňovala Spojené státy či Trumpa. V návrhu se mimo jiné uvádělo, že jakékoli rozhodnutí či akce, které mají změnit „charakter, status či demografické složení“ Jeruzaléma, „nemají legální účinek“. Text vyzýval ke zrušení takových kroků, které odporují rezolucím Rady bezpečnosti.
Rezoluce rovněž apelovala na všechny země OSN, aby se zdržely přesouvání svých diplomatických zastoupení do Jeruzaléma. Takový záměr ale zatím vyjádřil právě jen americký prezident Trump.
Velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová veto hájila s tím, že Spojené státy jsou svrchovaná země a mohou mít ambasádu, kde chtějí. Rezoluci OSN označila za „další příklad“ toho, že OSN „dělají více škody než užitku“ co se týče izraelsko-palestinského konfliktu. Haleyová rovněž uvedla, že USA pokračují v úsilí o mír na Blízkém východě.
Veto USA v úterý kritizovalo turecké ministerstvo zahraničí, podle něhož Spojené státy opět prokázaly, že nejsou objektivní. Ministerstvo uvedlo, že je vetem šokováno a že je nepřijatelné, aby Rada bezpečnosti zůstala kvůli vetu v této záležitosti „nečinná“.
Poradce šéfa palestinské autonomie Mahmúda Abbáse označil veto USA za „provokaci“. Podle Abbásova mluvčího Nabíla abú Rudajná veto porušuje mezinárodní dohody a „nepomůže k vytvoření míru v regionu“. Palestinské ministerstvo zahraničí v reakci na úterní hlasování v RB OSN uvedlo, že bude žádat o svolání mimořádného zasedání Valného shromáždění OSN. Palestinská autonomie není členem OSN, ale od roku 2012 má v této organizaci status pozorovatelského státu.
Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu, jelikož ho obě strany chtějí za své hlavní město. Trump proto svým prohlášením z 6. prosince vystupňoval napětí v oblasti a popudil muslimský svět. Za ohrožení bezpečnosti v regionu ho kritizovala i řada západních zemí a Evropská unie. Hamás kvůli tomu vyhlásil další intifádu čili povstání proti Izraeli.
Americké veto přivítal izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který tak učinil ve videovzkazu zveřejněném na svém twitteru. „Rozptýlili jste temnotu, jeden porazí mnohé, pravda porazí lež. Děkuji, prezidente Trumpe. Děkuji, Nikki Haleyová,“ poděkoval Netanjahu i americké velvyslankyni při OSN.