2 Šetření mezi 45 tisíci podniky v Evropě

Největší překážka podnikání v přístím roce? Náklady na pracovní sílu

, , NOVÉ

Témata: , , , , ,

Zatímco v roce 2018 byla pro evropské firmy největší brzdou růstu domácí poptávka následovaná nedostatkem zaměstnanců s odpovídající kvalifikací, v roce 2019 na první místo poskočí náklady na pracovní sílu. Vyplývá to z šetření Evropské asociace obchodních a průmyslových komor (Eurochambers), do kterého se zapojilo více než 45 000 podniků z 26 zemí.

Na 1700 hospodářských komor sdružených v Eurochambers se obává, že celkově pozitivní výhled na rok 2019 bude oslaben nesouladem nabízených dovedností s poptávkou a dále většími geopolitickými riziky. S tím úzce souvisí i nižší růsty hospodářství než v předchozích letech.

Ve srovnání s celkovými výsledky šetření, kam každoročně za Česko přispívá svými daty Hospodářská komora, jsou očekávání českých podniků pro rok 2019 více optimistická než ve zbytku Evropy.

Zatímco v roce 2018 byla pro evropské firmy největší brzdou růstu domácí poptávka následovaná nedostatkem zaměstnanců s odpovídající kvalifikací, pro příští rok se na první místo dostaly náklady na pracovní sílu. Stejný výsledek na první příčce hlásila i ČR.

Po třech letech, kdy bylo za hlavní překážku podnikání v ČR označováno nalezení kvalifikovaných pracovníků, se na první místo dostaly náklady na pracovní sílu. Ty označilo 62 procent jako brzdu svého rozvoje v roce 2019. Na druhém místě se umístil nedostatek kvalifikované pracovní síly (60 procent), na třetím administrativní zátěž (44 procent).

Růstem mezd jsou nejvíce ohroženy podniky v zemích střední a východní Evropy, kde se mzdy během deseti let podle šetření Eurochambers téměř zdvojnásobily. V ČR byl tento růst po Bulharsku v Evropě nejvyšší.

Dále čtěte: Průměrná mzda v ČR ve 3. čtvrtletí stoupla na 31.516 Kč

Evropské podniky očekávají nárůst prodeje na domácím trhu, který je poháněný vyššími mzdami. Zároveň by se měl ovšem zpomalit růst investic i zaměstnanosti. Kvůli zvýšeným nákladům na pracovní sílu totiž některé firmy omezují investice, zároveň ale na vyčerpaném trhu práce nevidí možnost náboru dalších zaměstnanců.

Výhled vývozu v rámci EU i mimo ni je nižší než v roce 2018 především kvůli rostoucím nejistotám v geopolitické situaci. ČR stejně jako Německo neočekává proti loňsku žádnou změnu ve vývozech.

V ČR je hrozba dopadů brexitu na podnikatele zcela okrajová

Vidinu brexitu uváděly nejčastěji jako překážku podnikání irské podniky, ve většině zemí zapojených do šetření byla tato hrozba hodnocena jako mnohem slabší. V Česku je hrozba dopadů brexitu na podnikatele zcela okrajová, jako překážku rozvoje svého podnikání ji uvedlo pouhé jedno procento podniků.

Evropská asociace obchodních a průmyslových komor (Eurochambers) zastupuje více než 20 milionů podniků v Evropě, z nichž 98 procent tvoří malé a střední podniky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Chybí tisíce řemeslníků, kuchařů či švadlen. Firmy doufají v Ukrajince

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info
, ,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.