Vyhazovy a dosazování vlastních lidí. Babišova vláda se vymkla kontrole

Babišova vláda v demisi a bez důvěry

Vyhazovy a dosazování vlastních lidí. Babišova vláda se vymkla kontroleNOVÉ
Premiér v demisi Andrej Babiš. Ilustrační foto Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Premiér v demisi Andrej Babiš a jeho ministři jsou kritizováni za vyhazovy ve státních podnicích. Podle opozice na to nemá vláda bez důvěry politickou legitimitu. Babiš na kritiku nereaguje. Kvůli personálním změnám, které provádí vláda v demisi, se příští týden sejde sněmovna. Podle ústavního právníka Jana Kysely je ale její kontrolní role v současnosti velmi omezená.

Dle české ústavy je vláda odpovědná Poslanecké sněmovně. Premiér v demisi Babiš ale rozdíl mezi vládou s důvěrou sněmovny a bez ní nevidí. „My jsme vláda sice v demisi, ale fungujeme úplně normálně, jako kdybychom byli bez demise. Já osobně v tom nevidím žádný rozdíl. Ale děláme na tom, abychom vlastně získali důvěru,“ řekl Babiš ve čtvrtek ve sněmovně.

Kontrola sněmovny je dnes omezená, řekl ústavní právník Jan Kysela deníku Echo24. „Takovým ultimátním vyústěním její kontrolní role je to, že sněmovna vysloví vládě nedůvěru. To už se ale stalo. Nicméně kontrola má další instrumenty. Hlasování o státním rozpočtu, poslanecké interpelace nebo vyšetřovací komise. Vláda dnes nemá mandát k tomu, aby plnohodnotně vládla. Jenže to nevnímá,“ dodal Kysela.

Že sněmovna ztrácí roli kontrolora vlády, upozornil nejnověji pirátský poslanec Jan Lipavský. Ten kritizoval ministryni obrany v demisi Karlu Šlechtovou a její výběr nového šéfa Generálního štábu Armády ČR. „Považuji za problematické, že volba náčelníka Generálního štábu AČR dosud nebyla konzultována s členy sněmovního Výboru pro obranu,“ uvedl Lipavský.

„Dnes se jedná o personální rozhodnutí ministryně obrany, respektive vlády v demisi. Armáda však disponuje řadou špičkových generálů, kteří by měli mít možnost přihlásit se do výběrového řízení, kde by nabídli svou představu vedení armády. To se nyní bohužel neděje,“ dodal Lipavský s tím, že přesto volbu generála Aleše Opaty do funkce považuje za dobrou.

Menšina začíná terorizovat většinu

Kvůli personální politice vlády v demisi a bez důvěry se příští týden sejde sněmovna. Podnět ke svolání schůze vzešel ze středečního setkání představitelů ODS, Pirátů, KDU-ČSL, ČSSD, TOP 09 a STAN. Opoziční ODS navíc hledá podporu pro svůj návrh na ustanovení sněmovny, které by nastavilo mantinely vládě v demisi.

Podle předsedy ODS Petra Fialy dolní komora nesmí ztratit ani oslabit svoji kontrolní roli vůči vládě. „Právě proto jsme přišli s návrhem usnesení, aby se tato vláda bez důvěry chovala zdrženlivě a jednala jen v nezbytných věcech. První jednání s nevládními stranami o jeho podpoře již proběhla s pozitivním výsledkem, nyní začíná vznikat návrh usnesení,“ uvedl pro Echo24 Fiala.

„Vláda v demisi dnes reprezentuje třetinu občanů, kteří přišli k volbám,“ připomněl šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. „Každá slušná vláda se zásadními kroky počká, až bude mít mandát,“ uvedl Bartošek pro deník Echo24.

„Vláda bez důvěry má kompetence, jako by důvěru měla. Vlády doposud zásadní kroky činily, když měly většinu. Současná vláda, která reprezentuje třicet procent těch, kteří přišli k volbám, činí nezvratné kroky. Čili menšina začíná terorizovat většinu. Diktuje většině,“ dodal Bartošek.

Podle někdejší šéfky sněmovny a nyní poslankyně Miroslavy Němcové (ODS) je kontrolní role sněmovny vůči vládě ztížená. „Snažíme se o ni. Je to ale velmi komplikované, je tu zatím neoficiální dobře fungující vládní koalice okamurovců, hnutí ANO a komunistů, která má 115 hlasů a ta je schopna kdykoli zablokovat cokoli. Kontrola je tedy ztížená, ale není nemožná,“ řekla Němcová pro Echo24.

Babiš řádí ‚jako černá ruka‘

Nejnověji se vláda v demisi a bez důvěry rozhodla „vyčistit“ Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Ministerstvo dopravy navrhuje výměnu šesti členů výboru, odejít mají členové nominovaní za ČSSD a KDU-ČSL i exministr financí Ivan Pilný. Příležitostí k personálním změnám je konec čtyřletého funkčního období sedmi členů.

Personální změny provádí premiér v demisi i jeho ministři. Šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína vyzval Babiš k rezignaci, prý ztratil jeho důvěru. Murín rezignovat odmítl a chce se sejít se sněmovním bezpečnostním výborem. Odvoláni byli také generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera, ředitel Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluk Němeček či generální ředitel České pošty Martin Elkán. Naopak do rady ČTK se dostal nominant hnutí ANO Petr Žantovský, zvolila ho sněmovna. Nově radu vede Miroslav Augustin, jenž do ní byl zvolen za ANO.

Další personální změny ale mohou následovat. Například v energetické společnosti ČEZ, jejíž vedení kritizuje Babiš za prodej bulharského majetku firmě Inercom. Vedení by prodej dle Babiše mělo vysvětlit. Premiér v demisi dodal, že od počátku manažery ČEZ za jejich počínání na Balkáně kritizoval, jejich transakce považuje za nevýhodné, netransparentní a podivné. „Pan generální ředitel ČEZ (Daniel Beneš) by měl vysvětlit dozorčí radě, co se děje,“ řekl před několika dny Babiš Lidovým novinám.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále:

Jsem proti vládě ČSSD s ANO, vymezil se expremiér Sobotka

Šlechtová v demisi mění náčelníka generálního štábu. Nově ho povede Aleš Opata

Trestně stíhaný premiér Babiš se pokouší „čistit“ bezpečnostní sbor

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články