1 Mohou za to hormony?

Mužská rýmička existuje a můžou za to ženy, tvrdí kanadský odborník

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Kanadský lékař Kyle Sue prohlásil, že pověstná mužská „rýmička“ skutečně existuje. Pomocný klinický profesor rodinné medicíny z Memorial University v Newfoundlandu v závěru svého výzkumu uvedl, že muži nejsou padavky, jak se často tvrdí – jen mají méně odolný imunitní systém. O výsledcích informuje server Evening Standard.

Sue zjistil, že muži mohou během stejného onemocnění skutečně trpět horšími příznaky než ženy. Důvodem jsou hormony; zatímco testosteron tlumí imunitní odpověď organismu na virus chřipky, ženský estradiol ji naopak posiluje. Profesor Sue také cituje výzkum, který dokazuje, že muži v USA trpí vyššími počty hospitalizací i úmrtí následkem sezónní chřipky a také, že ženský organismus lépe reaguje na vakcínu proti chřipce.

Muži podle těchto zjištění příznaky nepřehánějí, ale kvůli slabší odpovědi své imunity na viry se u nich vyskytuje větší morbidita i mortalita.

Lékař nabídl také evoluční důvody pro fenomén pánské „rýmičky“. Ty tvrdí, že si ženy častěji vybírají jako své sexuální partnery muže s vysokou hladinou testosteronu, a tím pádem nízkým imunitním systémem. Další generace potomků jsou potom více náchylné k „posmrkávání“.

„Vzhledem k tomu, že přibližně polovina světové populace jsou muži a virové respirační příznaky se u nich považují za přehnané, a to bez dostatečných vědeckých důkazů, může to pro ně mít významné důsledky, včetně nedostatečné péče,“ tvrdí mimo jiné ve studii Sue.

Někteří odborníci však tyto vědecké závěry o „rýmičce“ popřeli. Například Helen Stokes-Lampard, předsedkyně Royal College praktických lékařů, uvedla pro The Times, že převážná většina vědeckých důkazů naznačuje, že neexistuje nic jako „pánská chřipka“.

Čtěte také: Koledy mohou škodit duševnímu zdraví, Globus je omezí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Světové velmoci na hraně. Je další velká válka nevyhnutelná?

Echo týdne: BIS, stará doba a pražští sankyloti ● Téma: Druhá transformace ● Kauza: Ťokovy dálnice ● Komentář: Politika utopená v krvi ● Esej: Proč je les oslabený?

Právní řád v Česku nefunguje Bývalý velvyslanec Milan Sedláček o sobě a české justici
Láska za časů internetu Hledáte trvalý vztah? Bez tradičních metod to nepůjde
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.