1 Mohou za to hormony?

Mužská rýmička existuje a můžou za to ženy, tvrdí kanadský odborník

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Kanadský lékař Kyle Sue prohlásil, že pověstná mužská „rýmička“ skutečně existuje. Pomocný klinický profesor rodinné medicíny z Memorial University v Newfoundlandu v závěru svého výzkumu uvedl, že muži nejsou padavky, jak se často tvrdí – jen mají méně odolný imunitní systém. O výsledcích informuje server Evening Standard.

Sue zjistil, že muži mohou během stejného onemocnění skutečně trpět horšími příznaky než ženy. Důvodem jsou hormony; zatímco testosteron tlumí imunitní odpověď organismu na virus chřipky, ženský estradiol ji naopak posiluje. Profesor Sue také cituje výzkum, který dokazuje, že muži v USA trpí vyššími počty hospitalizací i úmrtí následkem sezónní chřipky a také, že ženský organismus lépe reaguje na vakcínu proti chřipce.

Muži podle těchto zjištění příznaky nepřehánějí, ale kvůli slabší odpovědi své imunity na viry se u nich vyskytuje větší morbidita i mortalita.

Lékař nabídl také evoluční důvody pro fenomén pánské „rýmičky“. Ty tvrdí, že si ženy častěji vybírají jako své sexuální partnery muže s vysokou hladinou testosteronu, a tím pádem nízkým imunitním systémem. Další generace potomků jsou potom více náchylné k „posmrkávání“.

„Vzhledem k tomu, že přibližně polovina světové populace jsou muži a virové respirační příznaky se u nich považují za přehnané, a to bez dostatečných vědeckých důkazů, může to pro ně mít významné důsledky, včetně nedostatečné péče,“ tvrdí mimo jiné ve studii Sue.

Někteří odborníci však tyto vědecké závěry o „rýmičce“ popřeli. Například Helen Stokes-Lampard, předsedkyně Royal College praktických lékařů, uvedla pro The Times, že převážná většina vědeckých důkazů naznačuje, že neexistuje nic jako „pánská chřipka“.

Čtěte také: Koledy mohou škodit duševnímu zdraví, Globus je omezí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla V čem jsou čeští Piráti extremisté. Pirátská strana soupeří o postavení vyzývatele ANO

Echo týdne: Demokrat z Muslimského bratrstva ● Komentář: Horste, neměl jsi s paní chodit na led ● Fokus: Sebevědomí mileniálové, jak dlouho ještě? ● Svět: Africké století

Prezident, média a neziskovky zneužili vraždu Slovenský expremiér Robert Fico nejen o západní levici
Slovo design dnes nikoho neohromí SPECIÁL: Architektura & Design
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.