Klienti H-Systemu mohli domy odkoupit: každá rodina měla dát 2,5 milionu
možnost odkoupit domy
Družstvo Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů zkrachovalého H-Systemu žijících v Horoměřicích u Prahy, si mohli před časem domy i s pozemky odkoupit za 140 milionů korun. Znalecký posudek před lety ocenil osm domů včetně velkých pozemků na 230 milionů korun, z toho hodnota dostavby činila 90 milionů korun, řekl konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport. Každé rodině by tak připadlo doplatit 2,5 milionu korun. Ceny domů v lokalitě přitom za posledních 20 let vzrostly až čtyřnásobně: z původních 1,5 milionů na aktuálních zhruba šest milionů.
Družstvo ale podle něj nabídlo 20 milionů, tedy sedminu, což věřitelský výbor tehdy jednohlasně odmítl akceptovat. O dnešních cenách odmítl správce spekulovat. V průměru by tak na jednu z 56 rodin, o kterých se hovoří, připadalo doplatit 2,5 milionu Kč.
„Pokud by akceptovali, tak to mělo proběhnout tím způsobem, že by zaplatili celkovou cenu domu a souběžně s tím já bych vyplatil z konkurzní podstaty to zhodnocení,“ uvedl Monsport. Stejný návrh učinil i jiným klientům H-Systemu ve Velkých Přílepech. „Ti na to přistoupili, proběhlo to bez jakýchkoli problémů,“ dodal.
Soudce pražského městského soudu Kamil Kydalka, který majoritního akcionáře H-Systemu Petra Smetku poslal za podvod na 12 let do vězení, dnes řekl, že členové družstva Svatopluk věděli už při projednávání trestní kauzy, že bydlí v majetku z konkurzní podstaty. Že musí opustit své domovy v Horoměřicích, je mu líto, ale z hlediska práva si to zavinili sami.
„Od nás věděli, že se to může stát. Tak ať dneska nedělají překvapené,“ podotkl soudce. Nynější stav je podle něj logickým vyústěním situace z let 1998 a 1999, na které se podepsal právě Smetka.
Předseda senátu NS Zdeněk Krčmář na úterní tiskové konferenci zmínil, že konkurzní správce na nájemném z užívání domů nevydělal ani korunu. „Nájemní smlouvy jsou sepsány tak, že to platí nájemníci ve prospěch bytového družstva, tedy někoho, kdo ty domy zadržuje a nemá k nim nájemní právo,“ uvedl Krčmář. Podle informací dnešních Hospodářských novin bude Monsport po klientech požadovat i uhrazení nájmu za poslední tři roky. „Není to moje libovůle. Podle zákona to musím udělat,“ řekl listu s tím, že další postup projedná s věřitelským výborem během srpna.
Cena domů vzrostla až čtyřnásobně
Ceny domů v Horoměřicích u Prahy za posledních 20 let vzrostly až čtyřnásobně. Aktuálně se pohybují zhruba na šesti milionech korun. Vyplývá to z odpovědí realitních odborníků, které dnes ČTK oslovila.
„Jedná se o stometrové domky s menším pozemkem. Aktuálně mohou cenově vycházet na šest milionů korun. Pokud má domek někde lepší vybavení, může být cena i vyšší. Významným faktorem je také lokalita. Horoměřice jsou kousek od Prahy, jedná se o atraktivní oblast,“ uvedl provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality Martin Fojtík.
V době, kdy lidé nemovitosti kupovali, mohly mít podle něj domky cenu 1,5 milionu korun. „Za dobu dvaceti let se tak cena nemovitostí minimálně zčtyřnásobila,“ dodal Fojtík.
Podle portálu Cenovamapa.org se v Horoměřicích za poslední rok prodalo 15 rodinných domů. Jejich průměrná prodejní cena dosáhla 8,25 milionu korun a pohybovala se od 6,5 do 12,5 milionu korun v závislosti na velikosti domu, jeho vybavení a velikosti zahrady.
O několikanásobném zhodnocení v posledních letech hovoří i obchodní ředitel realitní kanceláře Bidli Roman Weiser. Horoměřice jsou podle něj žádanou lokalitou, protože se nacházejí v těsné blízkosti Prahy a mají veškerou občanskou vybavenost. „Jediným negativem je blízkost letiště a tím pádem i letecký provoz nad obcí. Na okraji Horoměřic můžeme v posledních letech vidět rozsáhlejší výstavbu rodinných domů a bytů. Růst cen tady do jisté míry kopíroval celkový růst cen nemovitostí v Praze,“ uvedl.
Podle něj se dá aktuálně nový byt v Horoměřicích pořídit v rozmezí 60 až 70 tisíc za metr čtvereční, přitom ještě před několika málo lety byly ceny v této lokalitě zhruba poloviční. „Pokud si zde budete chtít byt pronajmout, pak je třeba počítat s tím, že za garsonku zaplatíte bez nákladů na energie minimálně 9000 korun měsíčně, za byt 2+KK 12 000 korun a za 3+KK aspoň 15 000 korun,“ dodal Weiser.
Menší řadový dům si podle něj lze bez nákladů na energie pronajmout zhruba za 30 000 korun měsíčně. Větší řadový dům v rozmezí 35 až 40 tisíc a samostatný dům s větším pozemkem a bazénem až za 50.000 korun měsíčně.
Podle údajů portálu Cenovamapa.org je nyní v Horoměřicích k prodeji 74 nových volných bytů s průměrnou nabídkovou cenou 62 500 korun za metr čtvereční. Podle portálu jsou ceny srovnatelné s průměrem v celém okrese Praha-západ. V Praze je podle aktuálních údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group průměrná nabídková cena téměř o tři pětiny vyšší.