Musíme s Ruskem jednat o Donbasu, vzkázal kandidát na prezidenta Ukrajiny Zelenskyj

Ukrajinské prezidentské volby

Musíme s Ruskem jednat o Donbasu, vzkázal kandidát na prezidenta Ukrajiny ZelenskyjNOVÉ
Kandidát na prezidenta Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

Echo24

Vítěz prvního kola ukrajinských prezidentských voleb Volodymyr Zelenskyj v případě svého vítězství ve druhém kole zahájí jednání s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem o urovnání krize na Donbasu. Řekl to v neděli večer ve vysílání televizní stanice Ukrajina. Územní ústupky Moskvě ale vyloučil. Zelenskyj před týdnem získal v prvním kole 30 procent hlasů, téměř dvojnásobek ve srovnání s dosavadním prezidentem Petrem Porošenkem. Ve druhém kole se utkají 21. dubna.

„S Ruskem je jednoznačně třeba hovořit,“ řekl Zelenskyj, herec, scénárista a moderátor, který získal popularitu díky roli prezidenta v komediálním seriálu Sluha národa. „Jednání se musí uskutečnit, a to za přítomnosti zástupců Západu,“ konstatoval. Na dotaz, zda je připraven k osobní schůzce s Putinem, bez váhání přitakal.

Obětovat území ani obyvatelstvo Ukrajina ale nikdy nebude, upozornil Zelenskyj. „Územní celistvost Ukrajiny musí být trvalá. Hlavním úkolem teď je udělat první krok, zastavit palbu. Je třeba pokračovat v minském mírovém procesu, který je třeba reformovat,“ uvedl Zelenskyj. Ukrajinapodle něj musí také začít informační válku, kterou musí vyhrát.

Dva týdny před rozhodujícím hlasováním o hlavě státu se oba soupeři přou o místo a formu předvolební debaty, kterou prezidentským kandidátům na Ukrajině ukládá zákon. Zelenskyj vyzval Porošenka k debatě na kyjevském stadionu Olimpijskyj, což Porošenko s výhradami přijal. Prezident svého soka pozval k debatě na příští neděli večer. „Zvu diváky, všechny (televizní) kanály, debata se uskuteční v místě, které vybral pan Zelenskyj… Putin chce slabého prezidenta, jsem přesvědčen, že Ukrajina to nedopustí,“ prohlásil Porošenko.

Zelenskyj podle agentury Interfax-Ukrajina nyní znovu prohlásil, že jeho debata s Porošenkem se odehraje na stadionu Olimpijskyj 19. dubna. „Myslím, že za pět let má ukrajinský národ spoustu otázek k Porošenkovi, které mu nemůžete položit, ale já tak mohu učinit vašim jménem. Proto pište, jakou otázku byste chtěli dát Porošenkovi,“ vyzval Zelenskyj na facebooku.

Ukrajinská ústřední volební komise minulý týden kandidáty upozornila, že oficiální debata se podle zákona může uskutečnit jen ve vysílání kyjevské veřejnoprávní televize a v jejím studiu. Porošenko platnost tohoto nařízení připustil, nicméně dal na vědomí, že je ochoten debatovat se svým soupeřem podle jeho podmínek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V prezidentských volbách na Ukrajině bude druhé kolo. Vede Zelenskyj před Porošenkem