5 situací, ve kterých se vyplatí mít připravenou finanční rezervu
INZERCE
Všichni doufáme, že se nám zdravotní, pracovní či rodinné problémy vyhnou obloukem. Jak nám ale ukázala i koronavirová pandemie, vždy je lepší s krátkým výpadkem příjmů počítat a vybudovat si alespoň malou finanční rezervu.
Podle odborníků je potřeba mít úspory minimálně na tři měsíce. Pokud to ale jde, odložte si vyšší částku, klidně i na roční fungování vaší domácnosti. Čím dříve si finanční polštář začnete tvořit, tím lépe. Pak už ho můžete jen zvětšovat, třeba tím, že kromě spoření začnete i investovat.
Nutnost peněžní rezervy potvrzují také statistiky. Z loňského průzkumu například vyplývá, že s nečekanými výdaji mělo během posledních pěti let zkušenost přes 80 % Čechů. Nejčastěji se jednalo o ztrátu zaměstnání, zdravotní potíže nebo rozvod.
Ztráta zaměstnání nebo krach podnikání
Ne vždy máte jistotu tříměsíční výpovědní lhůty. Když váš zaměstnavatel zkrachuje nebo se vám nepovede byznys, můžete o práci přijít ze dne na den. A než seženete nové místo, budete pobírat jen podporu v nezaměstnanosti, která stačí pouze na základní výdaje.
Rozhodně tedy bude nutné utáhnout opasky a trochu se uskromnit. Zkuste si projít své bankovní výpisy a zjistit, za co vlastně utrácíte. Předplatné aplikací, které nevyužíváte, můžete klidně zrušit, totéž platí pro členství v posilovně nebo jiné služby, které si můžete alespoň na nějakou dobu odpustit.
Všech výdajů se ale pochopitelně nezbavíte – hypotéku, energie a běžné účty musíte platit vždy. Pravděpodobně tedy bude nutné využít úspor, které jste si průběžně odkládali.
Jenže co když žádnou rezervu nemáte? Pak bude nejspíš na místě využít kontokorentu na kreditní kartě nebo si menší částku půjčit. To však může být komplikované, jelikož poskytovatelé potřebují vědět, že jim danou částku splatíte. Pokud však máte alespoň brigádu nebo jiný zdroj, odkud vám na účet pravidelně chodí peníze, i tak se nabízí řešení.
Možnost sjednání půjčky bez doložení příjmů nabízí většina bank i nebankovních institucí – k ověření vašich příjmů jim stačí výpis z bankovního účtu, potvrzení od zaměstnavatele tedy nepotřebujete. Jestliže si tedy vystačíte s menší částkou, kterou splatíte během několika měsíců, může být tento typ úvěru vhodným řešením. Navíc vám ušetří čas, zbytečný stres i složité papírování – jen si musíte spočítat, že ho skutečně zvládnete platit.
Zdravotní problémy
Dále byste si měli budovat finanční rezervu pro případ zdravotní neschopnosti. Nikdy nevíte, jak dlouho kvůli nemoci nebo zranění nebudete schopni pracovat. A ne všichni zaměstnavatelé budou ochotni čekat, až se z nemocenské vrátíte.
Navíc jsou se zdravotní péčí často spojené další výdaje a běžné pojištění zdaleka nemusí na všechno stačit. Pokud máte nebezpečnou práci nebo koníčky, měli byste mít sjednané i úrazové pojištění a případně také životní pojistku.
Nečekané výdaje v domácnosti
Zákon schválnosti bohužel většinou funguje a kotel na topení se vám tedy nejspíš rozbije uprostřed zimy, lednice zase uprostřed léta. A na rozdíl od nákupu nové televize nebo kávovaru zde není možné čekat, než si za několik měsíců částku našetříte. Vybudovaná finanční rezerva tedy bude nejlepší možností, pokud se chcete vyhnout půjčce.
Eventuálně můžete přímo u prodejce daného vybavení zboží nakoupit na splátky nebo využít kreditní kartu – je ale třeba porovnat, co se vám vyplatí více. A nemyslíme jen úrokovou sazbu, ale i poplatky za sjednání či jiné služby spojené s úvěrem.
U kreditních karet můžete využít takzvaného bezúročného období – pokud splatíte částku do určité doby, nezapočítávají se vám úroky. Na tuto možnost však můžete spoléhat jen v případě, že máte jistotu, že celou částku v termínu skutečně zvládnete splatit.
Rozbité auto
Do finančních potíží přivede spoustu z nás i oprava či úplná výměna auta, která nemusí být jen následkem dopravní nehody. Pokud je to váš hlavní dopravní prostředek, nebo ho dokonce potřebujete k výkonu povolání, měli byste jednat okamžitě.
Otázkou je, zda si koupit levnější ojeté auto, nebo si pořídit vůz nový. Na ten ale pravděpodobně samotné úspory stačit nebudou. Nabízí se tedy leasing nebo například kombinace našetřených peněz a spotřebitelského úvěru.
Kromě toho můžete vsadit také na operativní leasing – tedy zjednodušeně řečeno pronájem auta. V takovém případě bude pojištění, servis a další náležitosti spojené s provozem vozidla řešit leasingová společnost. A pokud to máte ve smlouvě, v případě poruchy vám zajistí i náhradní vozidlo.
Finanční problémy člena rodiny
Zapomenout nesmíme ani na vzájemnou pomoc v rodině, která by měla být samozřejmostí. Pokud naši blízcí onemocní, přijdou o práci nebo se dostanou do problémů kvůli rozvodu, je na nás, abychom je finančně i psychicky podpořili. Příště může taková situace potkat nás.
Na druhou stranu je ale třeba nejprve vyhodnotit vlastní finanční situaci. Pokud už nyní žijete od výplaty k výplatě, finanční pomoc členu rodiny by vám mohla rodinný rozpočet dost rozhodit. Nestyďte se tedy v takových případech říct ne – pomáhat přece jen není vaše povinnost a vaše vlastní finanční bezpečí by mělo být vždy na prvním místě.