1 Jmenování nových profesorů

Ministr Plaga předal jmenovací listiny novým profesorům. Všechny podepsal Zeman

NOVÉ

Témata: , , , ,

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) ve čtvrtek v Karolinu předal jmenovací dekrety 60 novým profesorům vysokých škol. Jsou mezi nimi například politolog Stanislav Balík nebo soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn. Na návrh vědeckých a uměleckých rad univerzit jmenování prezidentovi na konci listopadu doporučila vláda. Prezident Miloš Zeman dekrety podepsal v polovině června, proti některým případům v minulosti žádného z kandidátů ze jmenování nevyškrtl.

Na seznamu nových profesorů jsou zastoupeni především lékaři, technici a odborníci na přírodní vědy. Je mezi nimi také osm umělců. Jmenovací dekret dostane mimo jiné uznávaný chirurg Ivan Netuka, který vede Kliniku kardiovaskulární chirurgie IKEM. Titul mají získat i módní návrháři Liběna Rochová a Josef Ťapťuch. Nejvíce profesorů navrhla tradičně Univerzita Karlova.

Prezident Zeman má s vysokými školami napjaté vztahy. Na jaře 2015 odmítl podepsat jmenovací dekrety tří kandidátů na profesory – Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy a Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické. Prezident odmítnutí zdůvodnil prohřešky kandidátů z minulosti. Všichni dotčení se proti jednání hlavy státu bránili žalobou, Eichler ji později stáhl. Nejvyšší správní soud na konci dubna Zemanovo rozhodnutí o nejmenování pravomocně zrušil. Prezident by nyní měl rozhodnout na základě podkladů, které si prostřednictvím ministerstva školství vyžádal od Univerzity Karlovy.

Od začátku kauzy se k Zemanovi dostalo několik seznamů kandidátů na profesorský titul, které schválila vláda. Nikoho dalšího už prezident neodmítl. Jmenovací dekrety po dohodě se Zemanem pravidelně předává ministr školství, i když to v minulosti někdy dělal prezident.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Prezident stáhl stížnost, měl by znovu rozhodnout o jmenování profesorů

Zemanův právník podal stížnost proti rozsudku v kauze nejmenování profesorů


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.